Powiatowy Konkurs na Ilustrację do Wiersza Juliana Tuwima – pokonkursowa wystawa prac plastycznych w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie

12 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół im. B. Prusa w Garnku odbył się Powiatowy Konkurs na Ilustrację do Wiersza Juliana Tuwima. Został on ogłoszony w związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima. Jego celem była popularyzacja twórczości autora wśród uczniów szkół podstawowych.
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była pani Joanna Wójcik – nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół im. B. Prusa w Garnku. Do współpracy przy popularyzacji konkursu włączyli się nauczyciele bibliotekarze z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie: pani Agata Arkabus i pani Anna Płusa.

Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie było wykonanie pracy plastycznej w formacie A3 dowolną techniką, przedstawiającej bohatera wybranego wiersza lub scenkę inspirowaną utworem poety. W konkursie wzięli udział uczniowie z dziesięciu szkół miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego.

Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych. Jury w składzie: p. Anna Kusztal – artysta plastyk, rzeźbiarz, p. Włodzimierz Grabowski – artysta plastyk, poeta, satyryk i p. Małgorzata Smolarczyk – bibliotekarz, pracownik filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłomnicach, przyznało następujące miejsca:

Kategoria klas I–III:

• I miejsce: Filip Woldan – SP w Kłomnicach – „Ptasie radio”
  • II miejsce: Kacper Królak – SP w Poczesnej – „Lokomotywa”
  • II miejsce: Nicola Kleszcz – SP w Poczesnej – „Lokomotywa”
  • III miejsce: Aleksandra Pietrzak – SP nr 14 w Częstochowie – „Okulary”
  • III miejsce: Wiktoria Nierobot – SP w Kłomnicach – „ W aeroplanie”
  • Wyróżnienie: Agata Czerpak – SP nr 14 – „Ptasie radio”
  • Wyróżnienie: Klara Kościuch – SP nr 14 – „Bambo”

Kategoria klas IV–VI:

• I miejsce: Aleksandra Drab – SP w Kłomnicach – „Ptasie radio”
  • II miejsce: Weronika Rodziewicz – SP w Garnku – „Słoń Trąbalski”