Droga książki od autora do czytelnika- Spotkanie z Edwardem Przebieraczem

W piątek, 15 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu miało miejsce interesujące spotkanie autorskie z panem Edwardem Przebieraczem – literatem i jednocześnie dyrektorem Wydawnictwa św. Macieja Apostoła w Lublińcu. Spotkanie to, którego tematem była „Droga książki od autora do czytelnika” zorganizowali nauczyciele bibliotekarze naszej biblioteki we współpracy z nauczycielem bibliotekarzem Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas drugich technikum, którzy na co dzień kształcą się w tej właśnie szkole. Prelegent w przystępnych słowach, a zarazem w sposób niezwykle barwny przybliżył nam żmudny warsztat i niezwykłe tajemnice powstawania dzieła literackiego. Swoimi opowieściami nakreślił też obraz codziennej pracy zespołu redakcyjnego, nie pomijając tak pozornie prozaicznych, a jednak niezwykle ważnych aspektów jak korekta tekstów.

W drugiej części tego spotkania nasz gość zabrał nas w niezapomnianą podróż w świat poezji. Wśród deklamowanych wierszy autorstwa pana Edwarda Przebieracza można było usłyszeć między innym wiersz pt. „Pamięci Mirosława Łuckiego”. Utwór ten, dedykowany naszemu lublinieckiemu komandosowi, a napisany po jego tragicznej śmierci wywarł na słuchaczach wyraźne, mocne wrażenie. Młodzież z zainteresowaniem słuchała lublinieckiego poety. Po tej prezentacji młodzi ludzie mieli okazję do krótkiej dyskusji, w czasie której zadawali pytania dotyczące procesu tworzenia wiersza i powstania książki. Wiele radości sprawiła również uczestnikom zabawa słowna poświęcona palindromom i homonimom. Bardzo miłą niespodzianką na zakończenie były przygotowane przez naszego honorowego gościa nagrody książkowe dla najbardziej aktywnych uczestników spotkania. Młodzież odwzajemniła się bukietem kwiatów dla znakomitego prelegenta.

Anna Bidzińska-Kristof