Projekt edukacyjny „Jak zmieniała się książka na przestrzeni wieków?”

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie we współpracy z  Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie przygotowała w roku szkolnym 2014/2015 projekt edukacyjny pt. Jak zmieniała się książka na przestrzeni wieków?. Projekt powstał w związku z ogłoszeniem roku 2014 Rokiem Czytelnika.

Opiekunem projektu była Pani Alina Grabna – nauczyciel bibliotekarz. Do współpracy przy realizacji projektu włączyli się nauczyciele bibliotekarze z  Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie: Katarzyna Kucharzewska i Agnieszka Chmielewska. Uczestnikami projektu były uczennice klasy II a i II b Gimnazjum nr 5 w Częstochowie.

Młodzież wraz z opiekunem brała udział w spotkaniach omawiających poszczególne etapy realizacji projektu. Nauczyciele bibliotekarze Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Częstochowie przygotowali dla uczniów liczne materiały oraz bibliografię dotyczącą historii książki. Uczestnicy projektu wykonali modele książek z różnych materiałów, m.in. z papieru, drewna, ozdobione techniką decoupage’u. Książki zostały podzielone na cztery okresy historyczne: do XV wieku, od XV do XVII wieku, od XVII do XIX wieku i od XIX do XXI wieku. W ten sposób powstały wzory książek ze starożytności, średniowiecza, renesansu,  czasów współczesnych, różniące się między sobą wyglądem, budową i funkcją.

Aktualnie wystawę prac uczniów można obejrzeć w bibliotece Gimnazjum nr 5 w Częstochowie. Natomiast wystawa w czytelni Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Częstochowie zostanie zorganizowana we wrześniu 2015 roku.

Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Alina Grabna