Studyjno-szkoleniowy wyjazd do Wrocławia

Ossolineum – biblioteka o szerokim zakresie działalności naukowo-wydawniczej, a także Panorama Racławicka i wystawy Muzeum Narodowego objęte były programem wyjazdu studyjno-szkoleniowego do Wrocławia. W wyjeździe 29 maja 2013 r. uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze Częstochowy i regionu.

Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem Panoramy Racławickiej, gdzie uczestnicy podczas 30-minutowego seansu mogli podziwiać relikt XIX-wiecznej kultury masowej. To wielkie malowidło, o wymiarach 15 m x 114 m, dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, kręte, zaciemnione podejście) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas.

Ogromną atrakcją dla nauczycieli bibliotekarzy była możliwość zwiedzenia Biblioteki Ossolineum. Zakład Narodowy imienia Ossolińskich, założony we Lwowie w 1817 r. przez J.M. Ossolińskiego, po II wojnie światowej przeniesiony do Wrocławia był drugim punktem programu wycieczki.

Podczas prezentacji zorganizowanej przez Dział Edukacji i Prezentacji Zbiorów nauczyciele zapoznali się z historią powstania i rozwoju biblioteki. Dowiedzieli się, jakie gromadzi zbiory i jakie historycznie były ich losy. Uczestnicy obejrzeli ponadto zgromadzone w Ossolineum druki, mapy, rękopisy, numizmaty i ryciny.

Następnie bibliotekarze udali się do Muzeum Narodowego, gdzie mieli możliwość podziwiać wystawy stałe: Sztuka śląska, Polska Sztuka Współczesna, Sztuka Wschodu oraz Sztuka Europejska XII–XVI w. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się również wystawa czasowa Najstarsze pieczęcie miejskie w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a takżeOd Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander.

Anna Płusa
Zdjęcia: Anna Płusa, Paweł Włodarczyk