Projekt edukacyjny „ABC wiedzy o dziennikarstwie. Jak przygotować przewodnik dla gimnazjalisty o gazecie szkolnej?”

Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie przygotowało projekt edukacyjny pt. ABC wiedzy o dziennikarstwie. Jak przygotować przewodnik dla gimnazjalisty o gazecie szkolnej?

Opiekunem projektu była Pani Alina Grabna – nauczyciel bibliotekarz Gimnazjum nr 5 w Częstochowie. Głównymi uczestnikami były uczennice klasy II a: Monika Muskała, Natalia Najman, Wiktoria Psiuk oraz Agata Żyła.

Dużym wsparciem dla uczennic biorących udział w projekcie było wyszukanie przez pracownika Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie materiałów na temat dziennikarstwa, zarówno z książek, jak i kartoteki zagadnieniowej artykułów z czasopism. Uczennice zapoznały się również ze stronami internetowymi poświęconymi historii prasy i współczesnego dziennikarstwa. Ponadto sporządziły bibliografię z edukacji dziennikarskiej, wskazały przydatne rysunki oraz ilustracje.

W efekcie podjętych działań opracowały krótki przewodnik oraz wykonały 3 plakaty informacyjne.
Tytuł przewodnika brzmi: ABC wiedzy dziennikarskiej. Przewodnik po gazecie szkolnej. Można w nim znaleźć opisy gatunków dziennikarskich – informacyjnych i publicystycznych, omówienie zadań dziennikarza, etapy pisania wypowiedzi do redakcji, budowę artykułu dziennikarskiego oraz przepisy prawa prasowego.

Gimnazjalistki przygotowały także 3 plakaty ilustrujące projekt edukacyjny.

• 1 plakat: DRZEWO GENAOLOGICZNE PRASY – przedstawia historię prasy od XVII do XXI wieku.
  • 2 plakat: ABC WIEDZY DZIENNIKARSKIEJ – przedstawia skład redakcji wydawnictwa oraz jej zadania.
  • 3 plakat: KODEKS ETYKI DZIENNIKARSKIEJ – opisuje zadania dziennikarza oraz zasady, jakimi powinien się kierować w swej pracy.

W oparciu o wykonaną pracę uczennice wraz z Katarzyną Kucharzewską – nauczycielem bibliotekarzem, zorganizowały w Czytelni Naukowej Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie wystawkę dotyczącą przygotowanego projektu.

Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli do zapoznania się z pracami.

Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Agnieszka Chmielewska