Narodowe Czytanie 2017 w PBP RODN „WOM” w Częstochowie

5 września 2017 roku w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji, zorganizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Wybrane fragmenty dramatu przeczytali z podziałem na  role uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Do występu przygotowała uczniów nauczycielka języka polskiego, pani Barbara Budzowska.

Słuchaczami była młodzież z częstochowskich szkół średnich, nauczyciele oraz przedstawiciele współpracujących z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną instytucji kulturalnych i oświatowych.

Tło dla czytanego dramatu stanowiła prezentacja multimedialna wzbogacona muzyką Marka Grechuty i Czesława Niemena. Twórczość Stanisława Wyspiańskiego oraz zbiory PBP RODN „WOM” przybliżyła uczestnikom Narodowego Czytania okolicznościowa wystawa.

Chętni mieli możliwość ostemplowania własnych egzemplarzy Wesela okolicznościową pieczęcią, przesłaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Izabela Bajor, Justyna Galińska