Otwarte zasoby edukacyjne w pracy nauczyciela bibliotekarza

7 czerwca 2013 r. w bibliotece Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu odbyło się szkolenie pt.: „Otwarte zasoby edukacyjne w pracy nauczyciela bibliotekarza”, prowadzone przez Annę Płusę i Agatę Arkabus – nauczycieli bibliotekarzy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

Uczestniczącym w spotkaniu bibliotekarzom szkolnym z powiatu lublinieckiego przybliżone zostały zagadnienia otwartości zasobów edukacyjnych dostępnych w Internecie, ich rodzajów oraz sposobów udostępnienia. Podczas szkolenia omówiono problematykę darmowych narzędzi, dzięki którym proces tworzenia oraz wymiany treści w sieci jest przejrzysty i zgodny z obowiązującym prawem. Poruszono kwestie prawa autorskiego z perspektywy problemów oraz wymagań otwartych zasobów. Scharakteryzowano terminy domeny publicznej, dozwolonego użytku instytucjonalnego i osobistego oraz materiały nieobjęte ochroną praw autorskich, a także warunki licencji Creative Commons. Prowadzące zaprezentowały edukacyjne zasoby tekstowe, graficzne, wideo i audio wraz przykładowymi oznaczeniami. Przedstawiły również proste sposoby wyszukiwania otwartych zasobów za pośrednictwem wyszukiwarek ogólnych oraz dedykowanych.

Na zakończenie szkolenia nauczyciele, w praktycznych ćwiczeniach, sprawdzili swoje umiejętności wyszukiwania i publikowania materiałów dostępnych na licencjach CC.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Pani Dyrektor Joannie Walczak oraz Paniom Beacie Dudek i Marii Mikołajczyk-Szczęsnej za udostępnienie pracowni komputerowej oraz pomoc w przygotowaniu szkolenia.

Anna Płusa
Agata Arkabus