Spotkanie Bądź widoczny, bądź bezpieczny 2017

Jaki jest numer alarmowy, jak najłatwiej go zapamiętać? Dlaczego podczas wypadku nie należy tracić głowy i podjąć działania jak najszybciej? Jakie ważne informacje należy podać zgłaszając wypadek? Zasady bezpieczeństwa w szkole, w domu i na ulicy, poznawały przedszkolaki podczas spotkania Bądź widoczny, bądź bezpieczny zorganizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie we współpracy z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. Spotkanie odbyło się 31 maja 2017 r. i uczestniczyło w nim 89 dzieci i 14 nauczycieli.

Specjalnie dobrane na tę okazję teksty literackie, przeczytane przez  nauczycieli bibliotekarzy, zilustrowane pokazem slajdów były pretekstem do przeprowadzenia rozmowy z dziećmi na temat bezpiecznego zachowania się w szkole, w domu i na ulicy. Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie przystąpiła do programu edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować, który prowadzony jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli. Wiedza i materiały pozyskane w programie wykorzystane zostały podczas spotkania, które miało charakter czytelniczy oraz promujący zasady bezpieczeństwa. Jego celem nadrzędnym było poznanie zasad pierwszej pomocy oraz kształtowanie właściwych nawyków tak, by pierwsza pomoc stała się dla dzieci czymś naturalnym. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć pokaz prawidłowego udzielania pierwszej pomocy, do czego posłużyły fantomy do nauki resuscytacji, mogły też pod okiem nauczycieli przećwiczyć sztuczne oddychanie, masaż serca, ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, itp.  Aby uatrakcyjnić pokaz i utrwalić przekazywane informacje zaprezentowano również filmiki uczące prawidłowego zachowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Nie zabrakło również zabawy i tańca. Przedszkolaki mogły obejrzeć teledysk Widocznie się da!, zrealizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. Twórcy teledysku otrzymali pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Widoczni i bezpieczni na drodze”, organizowanym w ramach kampanii społecznej Odblaskowi.pl.. Uczennice tej szkoły przygotowały również pokaz odblaskowej mody zaprojektowanej przez siebie i rodziców, bogatej w elementy odblaskowe. Ich projekty zostały docenione ( I miejsce) podczas konkursu Moda na odblaski, zorganizowanego przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Komendę Miejską Policji w Częstochowie.

W atmosferze wesołej zabawy przedszkolaki utrwaliły wiedzę o bezpiecznym zachowaniu, jak również odpowiednim reagowaniu w obliczu zagrożenia.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom spotkania i opiekunom. W szczególności chcemy podziękować Paniom Alicji Kowal, Oldze Kasperczyk i Patrycji Rogalskiej-Dymek, nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie, oraz uczennicom kl. II  Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie za owocną współpracę.

Tekst: Anna Dąbrowska
Anna Hiller

Teledysk Widocznie się da!