Ustawa podręcznikowa – ewidencja zbiorów w bibliotekach szkolnych.

alt

3 i 6 października 2015 r. bibliotekarze reprezentujący szkoły podstawowe i gimnazja z powiatu lublinieckiego uczestniczyli w przygotowanym przez pracowników PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu szkoleniu pt.: Ustawa podręcznikowa – ewidencja zbiorów w bibliotekach szkolnych.

Celem spotkań było wypracowanie praktycznych rozwiązań w zakresie ewidencji i udostępniania podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych.
Była to również okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń.

3 i 6 października 2014 roku w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu odbyły się szkolenia, w których uczestniczyli bibliotekarze reprezentujący szkoły podstawowe i gimnazja z powiatu lublinieckiego.

W związku z wejściem w życie tzw. ustawy podręcznikowej określającej nowe zasady wyboru przez nauczycieli podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych oraz gwarantującej uczniom szkół podstawowych i gimnazjów prawo do bezpłatnego dostępu do nich, dyrektorzy szkół zostali zobligowani do wypracowania, w kierowanych przez siebie placówkach, regulaminów ewidencjonowania i udostępniania tych materiałów. Ponieważ zadaniem bibliotekarzy szkolnych jest m.in. gromadzenie i przygotowywanie do udostępniania materiałów niezbędnych w procesie dydaktyczno-wychowawczym szkoły, tę grupę nauczycieli włączono również do prac związanych z opracowaniem takich regulaminów.

Przygotowane przez pracowników lublinieckiej filii PBP RODN „WOM” w Częstochowie szkolenia, były odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez lokalne środowisko nauczycieli bibliotekarzy. Problematyka poruszana w trakcie spotkań ogniskowała się wokół następujących zagadnień:

• podstawowe zadania biblioteki szkolnej w myśl Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw,
  • zasady ewidencji podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowe,
  • rejestrowanie ubytków,
  • udostępnianie podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych.

Szkolenia były również okazją do wymiany doświadczeń wynikających z dotychczasowych praktyk stosowanych w bibliotekach szkolnych.

MATERIAŁY ZE SZKOLENIA:

Ustawa podręcznikowa „Ewidencja zbiorów w bibliotekach szkolnych”

Elżbieta Kulisz
Małgorzata Goinda