XVII Częstochowski Przegląd Gazet Szkolnych

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie od trzech lat współpracuje z Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Częstochowie przy organizacji wystawy gazetek szkolnych. Do stałej współpracy włączyli się nauczyciele bibliotekarze Katarzyna Kucharzewska i Bogumił Dobosz.
W roku szkolnym 2014/2015 odbyła się siedemnasta edycja Częstochowskiego Przeglądu Gazet Szkolnych. Do konkursu na najlepszą gazetkę szkolną zgłoszono 33 tytuły czasopism redagowanych przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli z przedszkoli i szkół Częstochowy, Garnka i Rędzin. Nadesłane wcześniej prace oceniane były w 4 kategoriach: gazetki z przedszkoli, gazetki ze szkół podstawowych, gazetki z gimnazjów, gazetki ze szkół ponadgimnazjalnych. Jury oceniało gazety według następujących kryteriów: kultura języka, szata graficzna i ogólny wizerunek, tematyka – łączenie problematyki szkolnej, regionalnej oraz zainteresowań uczniów, oryginalność materiałów (tekstów, fotografii, prac plastycznych).
28 kwietnia 2015 roku w Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Częstochowie miało miejsce podsumowanie XVII Częstochowskiego Przeglądu Gazet Szkolnych. Wręczono upominki i dyplomy dla młodych twórców i ich opiekunów. Towarzysząca uroczystości wystawa prac prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Programów Młodzieżowych 9 czerwca 2015 roku.

Wyniki XVII Częstochowskiego Przeglądu Gazet Szkolnych:

Gazety przedszkoli

• I miejsce:  Przedszkolaczek – Miejskie Przedszkole nr 35 im. Małego Księcia w Częstochowie
    Wesołe Skrzatki – Miejskie Przedszkole nr 9 w Częstochowie
  • II miejsce:  Przedszkolne Wieści – Miejskie Przedszkolne nr 6 w Częstochowie
  • III miejsce: Słoneczne wiadomości – Miejskie Przedszkole nr 29 w Częstochowie
    Skrzat – Miejskie Przedszkole nr 41 w Częstochowie.

Gazety szkół podstawowych

• I miejsce:   Coll School – Szkoła Podstawowa nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w Częstochowie
  • II miejsce:  Z plecaka uczniaka – Szkoła Podstawowa nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie
  • III miejsce:  12-tka – Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie

Gazety gimnazjów

• I miejsce:   Szkołowisko Gimnazjum nr 16 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie
  • II miejsce:  Piątka – Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie
  • III miejsce:  GŁOS OBIEKTYWNY FREDRUŚ – Gimnazjum nr 20 im. Aleksandra Fredry w Częstochowie
    Niecodziennik – Gimnazjum nr 1 im. Armii Krajowej w Rędzinach

Gazety szkół ponadgimnazjalnych

• I miejsce:  Krzyk – Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie
  • II miejsce: SOWIZDRZAŁ – Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie
  • III miejsce: NEWS PRUS – Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie

Wyróżnienia:

– EKO gazetka ekologiczna – Gimnazjum nr 20 im. Aleksandra Fredry w Częstochowie
– PRUS NEWS – Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Garnku
– EKO MONDI szkolne czasopismo ekologiczne – Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Częstochowie.
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie zaprasza na wystawę pokonkursową. Wszystkie gazetki szkolne uczestniczące w konkursie można obejrzeć w czytelni naukowej.

Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Agnieszka Chmielewska