Ada, to wypada sięgać po złoty medal! – zajęcia biblioterapeutyczne

1 lutego 2023 roku w zajęciach biblioterapeutycznych pt. „Ada to wypada sięgać po złoty medal!” uczestniczyła 5 klasa ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie. Zajęcia przygotowała Katarzyna Kucharzewska – nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. Lekcja opierała się na scenariuszu zajęć Anny Gruszki-Jędrasik (Biblioterapeuta, nr 3/2018, s. 30-31).

Prowadząca na początku przeprowadziła ćwiczenia integracyjne oraz badania nastroju uczniów za pomocą narzędzi biblioterapeutycznych: termometr nastroju, buźki z minami, nastrojami. Uczniowie wypełnili także karty pracy o sobie, swoich cechach charakteru. Celem zajęć  było uświadomienie uczniom, że ciężką pracą, wytrwałością i wiarą w siebie mogą osiągać wymarzone cele,  nawet takie, które na początku wydają się dla nich trudne i nieosiągalne. Zajęcia opierały się na historii niepełnosprawnej sportsmenki Natalii Partyki.

Korzystając z książki Zofii Karaszewskiej, Sylwii Stano pt. „Ada to wypada!”, nauczycielka przeczytała dzieciom wiadomości o Natalii Partyce. W czasie dyskusji prowadząca  zwróciła uwagę, że każdy z nas jest wyjątkowy i ma swoje talenty oraz swoją historię. Nauczycielka zachęciła uczniów do wspólnej rozmowy nawiązując do rozdziału książki „Plan treningu Natalii Partyki, czyli jak odbić podkręconą piłkę serwowaną przez los”. Uczniowie dyskutowali także o niepełnosprawnych osobach biorących udział w olimpiadach i paraolimpiadach.

Uczniowie przekazując sobie piłeczkę przyjaźni opowiadali o swoich talentach, zamiłowaniach i osiągnięciach życiowych, szkolnych. Prowadząca przedstawiła również inne postaci znanych kobiet opisane w książce, m.in.: Ewę Błaszczyk, Irenę Eris, Joannę Klimas, Dorotę Wellman, Agnieszkę Więdłoch, Katarzynę Kozyrę. Grupa wymieniła również postacie męskie, które są dla nich autorytetami, a ich historie, powinny być opisane w drugiej części książki. Zazwyczaj byli to znani piłkarze i sportowcy.

Wspólnie  z uczniami rozmawialiśmy o tym, co to znaczy, że coś wpada robić albo nie; czy płeć determinuje formę spędzania czasu lub czy to decyduje o naszym zawodzie. Nauczycielka wyjaśniła następujące terminy: stereotyp, dyskryminacja, uprzedzenie.

Podczas spotkania klasa rozwiązywała zadania. Pierwszym było losowanie karteczek z hasłami i dyskusja o nich. Przykładowymi hasłami były:

13-stka to pechowy numer.

Polacy są gościnni i rodzinni.

Dziewczyna nie może pracować w górnictwie.

Dziewczyny nie są dobre z matematyki.

Chłopaki nie mogą tańczyć w balecie.

Kolejnym zadaniem była już samodzielna praca ucznia. Każdy z uczestników otrzymał kartę pracy, na której miał napisać, np. Czy jest coś o czym marzyłem, ale nie robiłem tego ze względu na płeć, a może ktoś mi powiedział, ze tego nie wypada? lub Julia chciałaby umieć programować gry.

Uczniowie, którzy mieli ochotę mogli podzielić się swoimi pomysłami.

Na zakończenie zajęć nastąpiła ich ewaluacja za pomocą narzędzi biblioterapeutycznych oraz pożegnanie się maskotką przyjaźni. Uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami. Zajęcia miały za zadanie wzmocnić w uczniach poczucie własnej wartości i akceptację siebie. Uczniowie mieli uświadomić sobie, że każdy z nas jest wyjątkowy i inny, a ograniczenia, które mamy, można pokonać ciężką pracą i wytrwałością. Zawsze warto wyznaczyć sobie cel i do niego dążyć oraz realizować swoje marzenia.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska