„Biblioterapia w profilaktyce zagrożeń internetowych”

2 grudnia 2015 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyły się warsztaty nt. „Biblioterapia w profilaktyce zagrożeń internetowych”. W szkoleniu uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze oraz zainteresowani nauczyciele różnych przedmiotów. Warsztaty poprowadzili nauczyciele bibliotekarze Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie – Marta Małek i Katarzyna Kucharzewska.

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej, prowadząca Marta Małek omówiła zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni, z jakimi mogą mieć do czynienia młodzi internauci. Omówione zostały takie zjawiska jak: cyberprzemoc, mowa nienawiści, hejting, seksting  oraz inne zagrożenia związane z prezentacją wizerunku w sieci. Przedstawiony został również problem uzależnienia od Internetu i gier komputerowych. Prezentacja wzbogacona była spotami i krótkimi filmami związanymi z tematem bezpieczeństwa w sieci.

Prowadząca zaprezentowała także wybrane zbiory multimedialne (filmy DVD) poświęcone tej tematyce, które są dostępne w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Częstochowie. Uczestnicy otrzymali także wykaz stron internetowych przydatnych w edukacji na rzecz bezpiecznego Internetu.

W drugiej części, prowadząca Katarzyna Kucharzewska, omówiła biblioterapię, jako metodę w profilaktyce zagrożeń internetowych dzieci i młodzieży. Niewątpliwie biblioterapia jest współcześnie jednym ze skuteczniejszych sposobów przeciwdziałania zagrożeniom internetowym wśród uczniów i zalecane jest wykorzystanie jej w procesie edukacyjnym. Biblioterapia może także wspomóc profilaktykę zagrożeń w szkole, domu i rodzinie.

Prowadząca przestawiła literaturę potrzebną do prowadzenia zajęć, poszczególne fazy procesu biblioterapeutycznego oraz podstawowe narzędzia biblioterapeutyczne. Nauczyciele otrzymali scenariusze przeznaczone do każdego etapu nauczania, dotyczące zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu przez dzieci i młodzież. Uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z  bogatą ofertą literatury z zakresu omawianych zagadnień.

Na zakończenie Katarzyna Kucharzewska przeczytała teksty terapeutyczne dotyczące zagrożeń internetowych, m.in. „Bajka o komputerze Apollosie” (oprac. Anna Kujawa), fragment opowiadania Anny Onichmowskiej „Oki za ścianą” oraz Eweliny Koniecznej „Wirtualna znajomość”. Na koniec omówiła, w jaki sposób można wykorzystać ww. teksty do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą.

Tekst i zdjęcia: Marta Małek i Katarzyna Kucharzewska