Cykl zajęć promujących edukację czytelniczą i medialną „Z baśnią i legendą od morza do Tatr”

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas II Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie wzięli udział w cyklu zajęć promujących edukację czytelniczą i medialną Z baśnią i legendą od morza do Tatr. Cykl został przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” W Częstochowie we współpracy z wychowawcami klas II Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. W zajęciach wzięło udział 109 uczniów i 7 nauczycieli. Uroczyste rozpoczęcie miało miejsce 17 października 2016 r. w Auli Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Wtedy też uczniowie utrwalili sobie wiedzę na temat stolic Polski i wysłuchali legendy o Lechu, Czechu i Rusie, Legendy o Smoku Wawelskim i wersji legendy o Smoku Całożercy wg Wincentego Kadłubka oraz legendy o Warsie i Sawie. Na tym spotkaniu przedstawiciele każdej klasy wylosowani nazwę miasta  o którym mieli przygotować prezentację i przybliżyć legendę związaną z tym miastem. Ustaliliśmy, że dokonają tej prezentacji w maju również w Auli Ośrodka. Następnych 7 zajęć, na których omawiane były ważne i ciekawe miasta Polskie odbywały się w Szkole Podstawowej nr 38 w Częstochowie. Podczas nich uczniowie mieli okazję nie tylko słuchać informacji o miastach, ale też oglądać ciekawe zdjęcia, krótkie filmiki ilustrujące atrakcje turystyczne miast, słuchać muzyki, rozwiązywać zagadki, quizy, układać puzzle na tablicy interaktywnej. Ważnym elementem każdego spotkania było głośne czytanie przez nauczyciela bibliotekarza legend i podań z danego regionu czy miasta, mające na celu uwrażliwienie młodych odbiorców na treści zawarte w legendach i baśniach, kształtowanie nawyku kulturalnego obcowania z książką i wzmacnianie więzi emocjonalnej z Ojczyzną oraz szacunku do dziedzictwa kulturalnego kraju. Uczniowie chętnie opowiadali o najciekawszych wydarzeniach zawartych w tekście legend i podań. Potrafili wymienić bohaterów, określać ich cechy charakteru i wyjaśniać motywy ich działania. Swoją postawą na zajęciach pokazywali szacunek w stosunku do dorobku kulturowego i obyczajowego Polski. 8 spotkanie, zgodnie z ustaleniami odbyło się w Auli RODN „WOM” i podczas tego spotkania każda klasa zaprezentowała zebranym miasto wylosowane na pierwszym spotkaniu. Były to bardzo ciekawe prezentacje omawiające historię, kulturę, architekturę i obyczaje Kielc, Zakopanego, Katowic, Torunia i Sandomierza. Oczywiście nie zabrakło również pięknie odczytanych lub wyrecytowanych tekstów legend. Zakończenie cyklu spotkań odbyło się podczas wyjazdu edukacyjnego do Chorzowa. Tam uczniowie po obejrzeniu projekcji w Planetarium Śląskim odebrali dyplomy uczestnictwa z rąk nauczycieli bibliotekarzy, podziękowania wręczono również wychowawcom, współorganizującym cykl. Nie zabrakło również wspólnej, pamiątkowej fotografii. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w chorzowskim ZOO. Bardzo dziękujemy za wspaniałą atmosferę podczas zajęć oraz zaangażowanie w poznawanie piękna i historii naszego kraju.

tekst: Anna Dąbrowska

Z baśnią i legendą od morza do Tatr_cele