Cykl zajęć promujących edukację czytelniczą i medialną „Z baśnią i legendą przemierzamy Polskę”

Edukacja regionalna jest inwestycją w wychowanie świadomych Polaków, wspomaga wszechstronny rozwój dzieci rozwijając ich zainteresowania otaczającym światem. Uczy poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego i miłości do Ojczyzny. W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas I Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie uczestniczyli w cyklu 7 zajęć promujących edukację czytelniczą i medialną Z baśnią i legendą przemierzamy Polskę. Cykl został przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” W Częstochowie we współpracy z wychowawcami klas I Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie oraz nauczycielami bibliotekarzami biblioteki szkolnej. W zajęciach wzięło udział 44 uczniów i 5 nauczycieli. Realizacja zadań zaplanowanych w cyklu opierała się na aktywności dzieci z wykorzystaniem różnych form pracy. Podczas kolejnych spotkań z cyklu uczniowie poznawali kulturę, historię i atrakcje turystyczne miast Polski. Ważnym elementem każdego spotkania było głośne czytanie przez nauczyciela bibliotekarza legend i podań z danego regionu czy miasta, mające na celu uwrażliwienie młodych odbiorców na treści zawarte w legendach i baśniach, kształtowanie nawyku kulturalnego obcowania z książką i wzmacnianie więzi emocjonalnej z Ojczyzną oraz szacunku do dziedzictwa kulturalnego kraju. Uczniowie chętnie opowiadali o najciekawszych wydarzeniach zawartych w tekście legend i podań. Potrafili wymienić bohaterów, określać ich cechy charakteru i wyjaśniać motywy ich działania. Swoją postawą na zajęciach pokazywali szacunek w stosunku do dorobku kulturowego i obyczajowego Polski. Obie klasy miały za zadanie wykonać ilustracje do częstochowskiej legendy Jak rabusie chcieli ukraść paulinom cudowny obraz, które zostały zeskanowane i poddane cyfrowej obróbce, celem stworzenia z nich filmiku w programie Photostory. Na zakończenie każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom ukończenia cyklu zajęć promujących edukację czytelniczą i medialną Z baśnią i legendą przemierzamy Polskę, wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe zakładki do książek. Dziękujemy bardzo wychowawcom klas oraz nauczycielom bibliotekarzom szkolnej biblioteki za owocną współpracę a dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

tekst: Anna Dąbrowska

Z baśnią i legendą przemierzamy Polskę_cele

Filmik przygotowany przez klasę Ia

Filmik przygotowany przez klasę Ib