Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma on na celu przede wszystkim podejmowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

9 lutego 2022 r. Panie Marta Małek i Katarzyna Kucharzewska – nauczyciele bibliotekarze Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN w Częstochowie – przeprowadziły online zajęcia edukacyjne w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W zajęciach pod tytułem „Jak być bezpiecznym w internecie i nie dać się złapać w sieci?” uczestniczyli uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. Zajęcia dotyczyły aktualnych problemów i zagrożeń, na które narażone są dzieci w młodszym wieku szkolnym w trakcie korzystania z internetu, tj. uwodzenie, nadmierne korzystanie z sieci i urządzeń ekranowych oraz zagrożenia związane z graniem w gry online. Głównym celem zajęć było uwrażliwienie na ryzyko związane
z nawiązywaniem kontaktów w internecie z nieznanymi osobami, rozpoznawanie sygnałów świadczących o próbach manipulacji, kształtowanie zdolności krytycznego myślenia, poznanie właściwych sposobów reagowania na próby nawiązania kontaktu podejmowane w sieci przez osoby nieznajome.

Prowadzące rozpoczęły spotkanie zabawą integracyjną oraz badaniem nastroju i emocji uczniów. Następnie uczestnicy wymieniali sposoby wykorzystania przez nich zasobów internetu oraz ewentualne zagrożenia, m.in. niebezpieczne treści i kontakty z nieznajomymi.

Uczniowie obejrzeli animację pt. „Złota rybka. Grooming” (kampania „Bądź z innej bajki”), na podstawie której omówiono problem kontaktów z osobami poznanymi w internecie oraz jak zachować czujność i nie dać się zmanipulować. Uczestnicy rozwiązali również quiz mający na celu podsumowanie zdobytych wiadomości. Wypracowany został również katalog najważniejszych zasad, którymi należy się kierować korzystając z internetu, aby być bezpiecznym.

W zajęciach wzięło udział 131 uczniów i 12 nauczycieli.

Tekst i zdjęcia: Marta Małek