Papierowe opowieści. Teatrzyk Kamishibai (rok szkolny 2017/2018)

W Miejskim Przedszkolu nr 5 i Miejskim Przedszkolu nr 33 w Częstochowie systematycznie odbywają się zajęcia dla przedszkolaków przygotowane i prowadzone przez nauczycieli bibliotekarzy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. W roku szkolnym 2017/2018 dzieci poznawały piękno literatury wykorzystując teatrzyk ilustracji Kamishibai. Cykl nosił nazwę Papierowe opowieści – teatrzyk Kamishibai.

Poprzez obcowanie z tą nietypową formą czytania książki dzieci miały możliwość nie tylko poznać treść prezentowanych utworów, ale też same mogły próbować opowiedzieć przedstawiane na ilustracjach wydarzenia. W ten sposób pomiędzy czytającym i odbiorcami powstawała niepowtarzalna relacja, sprzyjająca rozwijaniu u dzieci umiejętności opowiadania, umożliwiająca dzieciom wypowiedzieć i zilustrować własne wyobrażenia i fantazje.

Teatrzyk Kamishibai jest doskonałym narzędziem do rozwijania kompetencji czytelniczych najmłodszych odbiorców. Podczas zajęć dzieci mogły rozwijać nie tylko ekspresję słowną ale również ruchową i plastyczną. W trakcie zajęć wykorzystano tablicę interaktywną na której mogły oglądać filmy i prezentacje powiązane z tematem zajęć oraz wykonywać przygotowane dla nich zadania. Nie zabrakło gier  i zabaw dydaktycznych które urozmaicały zajęcia. Podczas całego cyklu promowana była wartość głośnego czytania i aktywnego słuchania oraz rozwijanie dziecięcej wyobraźni.