Z biegiem Odry. Cykl zajęć

Z biegiem Odry. Cykl zajęć promujących edukację czytelniczą i medialną

Edukacja regionalna jest inwestycją w wychowanie świadomych Polaków, wspomaga wszechstronny rozwój dzieci. Uczy poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego i miłości do Ojczyzny. W związku z ogłoszeniem roku 2018 Rokiem Odry będzie realizowany cykl zajęć edukacyjnych Z biegiem Odry. Realizacja zadań zaplanowanych w cyklu opierać się będzie na aktywności dzieci z wykorzystaniem różnych form pracy.

Uczestnicy:

nauczyciel i uczniowie klasy II d Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.

Cele:

• wzmacnianie więzi emocjonalnej z ojczyzną,
  • poznawanie baśni i legend regionów Polski,
  • budzenie wrażliwości na treści zawarte w legendach i baśniach,
  • kształtowanie nawyku kulturalnego obcowania z książką,
  • umiejętność samodzielnej pracy, w szczególności uzupełniania wiadomości w lapbooku,
  • umiejętność posługiwania się technologiami komunikacyjno-informacyjnymi, w tym pracy na tablicy interaktywnej.

Metody pracy:

• metody eksponujące: film, pokaz,
  • metody ekspresyjne ułatwiające wyrażanie własnych przeżyć w formie plastycznej, muzycznej i komunikacyjnej,
  • gry dydaktyczne.

Oczekiwane efekty:

W wyniku przeprowadzonych zajęć uczeń:

• zna tradycje i kulturę swojego kraju,
  • potrafi opowiadać o najciekawszych wydarzeniach zawartych w tekście legend i podań,
  • potrafi wymienić bohaterów, określać ich cechy charakteru i wyjaśniać motywy ich działania,
  • uzasadnia swoje wypowiedzi,
  • pokazuje szacunek w stosunku do dorobku kulturowego i obyczajowego Polski,
  • wykazuje zaciekawienie tradycjami i kulturą swojego kraju.