Z Kamyczkiem poznajemy otaczający nas świat

Od kilku lat w Miejskim Przedszkolu nr 5 i Miejskim Przedszkolu nr 33 w Częstochowie systematycznie odbywają się zajęcia dla przedszkolaków przygotowane i prowadzone przez nauczycieli bibliotekarzy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

W roku szkolnym 2014/2015 zrealizowany został cykl zajęć dla dzieci trzy- i czteroletnich pt. Z Kamyczkiem poznajeWP_001212my otaczający nas świat. Zrealizowano 6 bloków tematycznych: Kamyczek – W bibliotece; Kamyczek – W teatrze; Kamyczek – W metrze; Kamyczek – Pobaw się ze mną; Kamyczek – Zawsze będę cię kochał; Kamyczek – Wesołych świąt.

Czytanie tekstów połączone z pokazem kolorowych slajdów, a także prowadzenie zajęć plastycznych z doborem atrakcyjnych form aktywności twórczej sprawiało, że dzieci uczyły się słuchania i rozumienia tekstu.

Celem przeprowadzonych zajęć była popularyzacja czytelnictwa i biblioteki wśród najmłodszych dzieci oraz zachęcenie ich do obcowania z książką, a w przyszłości jej czytania. Poprzez edukację czytelniczą i medialną kształtowana jest osobowość dziecka, a także wzbogacana wiedza o otaczającym świecie.

Tekst: Anna Dąbrowska
Fot. Anna Hiller, Anna Dąbrowska