Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – W kręgu emocji

22 listopada 2012 roku o godzinie 1330 w Auli Forum Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyła się Konferencja Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu emocji, skierowana do rodziców i nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz nauczycieli bibliotekarzy.

Organizatorem konferencji była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie. To już trzecia konferencja z cyklu Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Konferencję otworzyła pani Renata Lipniewska, wicedyrektor RODN „WOM” ds. bibliotek pedagogicznych w Częstochowie. W programie konferencji znalazły się wystąpienia: pani Anny Hiller, [Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie] która przedstawiła uczestnikom działalność Fundacji CPCD, przybliżyła również działania Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Częstochowie na rzecz rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży. Kolejną prelegentką była pani dr Anna Pękala, dyrektor Instytutu Edukacji Przedszkolnej i Szkolnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, z wystąpieniem Wykorzystanie elementów terapii przez sztukę w pracy z dzieckiem. Jego celem było zaprezentowanie różnych form sztuki wykorzystywanych jako środek terapeutyczny w pracy z dzieckiem. W trakcie prezentacji przedstawione zostały wyniki badań prowadzonych z dziećmi z afazją. Pani dr Edyta Skoczylas-Krotla [Instytutu Edukacji Przedszkolnej i Szkolnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie] zaprezentowała emocje doświadczane przez człowieka, ukazane w wybranych utworach literatury dla dzieci. Wykorzystane zostały książki autorów współczesnych, piszących prozą. Językowy obraz emocji w literaturze dla dzieci to literacko opisane emocje, które przybierają zarówno barwy jasne (emocje pozytywne), jak i ciemne.

Kolejna prelegentka, pani mgr Katarzyna Kucharzewska, nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie omówiła główne cele i zadania biblioterapii oraz sposoby wykorzystania tej formy terapii na zajęciach bibliotecznych. W swoim wystąpieniu Biblioterapia w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie przedstawiła zagadnienie bajkoterapii, jako metody wykorzystywanej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i uczniami młodszych klas szkoły podstawowej. Panie nauczycielki-terapeutki z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie mgr Jolanta Domalewska-Krocz i mgr Daria Adamczyk zaprezentowały Sposoby wyrażania emocji przez dziecko niepełnosprawne. Panie zwróciły uwagę, na to, że nauka świadomego wyrażania własnych emocji oraz ich rozpoznawania i nazywania u innych osób jest jedną z podstawowych umiejętności, którą powinny nabyć dzieci niepełnosprawne. Oddziaływanie na ich uczucia, w tym stworzenie warunków i możliwości wyrażania przeżywanych przez dziecko uczuć, emocji powinno odgrywać ważną rolę w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Pani mgr Urszula Podsiad-Jeziorska, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Częstochowie poruszyła problem wyrażania emocji, uczuć dziecka. Trudno wyobrazić sobie jak wyglądałoby bez nich nasze życie. To właśnie uczucia nadają koloryt wszystkim doznaniom i przeżyciom, wyznaczają kierunek naszych dążeń. W uczuciach wyraża się znaczenie jakie ma dla nas dana sytuacja lub jej element. Analizujemy je pod kątem natężenia, czasu trwania, złożoności, adekwatności do sytuacji, w jakiej występują, a przede wszystkim oceniamy ich znak emocjonalny, który może być pozytywny (gdy odczuwamy przyjemność) lub negatywny (gdy doznajemy nieprzyjemności).

W konferencji udział wzięło 95 nauczycieli. W planach kolejna konferencja, tym razem Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – W kręgu mediów.