Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezja św. Jana Pawła II

9 listopada 2015 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”  Częstochowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezja św. Jana Pawła II, w związku z ustanowionym w 2015 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem św. Jana Pawła II. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych miasta Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego. Konkurs zorganizowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie. Honorowy i medialny patronat nad konkursem objęła Redakcja Tygodnika Katolickiego Niedziela”. Celem konkursu było przybliżenie i popularyzacja twórczości  św. Jana Pawła II, kształtowanie wrażliwości na piękno i bogactwo języka literackiego, upowszechnianie kultury języka oraz rozwijanie recytatorskich uzdolnień dzieci i młodzieży.

Uczniowie prezentowali jeden z wybranych przez siebie wierszy św. Jana Pawła II.
W konkursie udział wzięło 8 uczniów z 8 szkół miasta Częstochowy i okolicznych powiatów.
W konkursie udział wzięli:

Mateusz Chęciński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w Częstochowie, opiekun Agnieszka Rychwalska i Krystyna Paciepnik

Wiktoria Drab, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Parzymiechach, opiekun Agata Wester

Ernest Gołdy, uczeń Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, opiekun  Anna Gołdy i Krystyna Mizerska

Kornelia Nicpoń, uczennica Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa w Częstochowie, opiekun Kamila Cisowska i Joanna Panicz

Sandra Kozik, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie, opiekun Alicja Stępniewska-Nawarotne

Maria Krasińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 34 im. Aleksandra hr. Fredry w Częstochowie, opiekun Małgorzata Ciuraszkiewicz

Marcelina Majchrzak, uczennica Szkoły Podstawowej im. Św. Jana de La Salle w Częstochowie, opiekun Aneta Borowiecka

Małgorzata Szewczyk, uczennica Szkoły Podstawowej nr 14 im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, opiekun Krzysztof Górecki

Prezentacje uczestników oceniało jury w składzie:

1. Irmina Młynarczyk – przewodnicząca komisji, nauczyciel polonista, pracownik Biblioteki Publicznej im. dra Władysława Biegańskiego w Częstochowie,
  2. Edyta Skoczylas-Krotla – wykładowca Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie,
  3. Anna Buda – redaktor Tygodnika Katolickiego Niedziela,
  4. Bożena Kownacka – poetka, fotografik, nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 5 w Częstochowie.

Decyzją jury przyznano następujące miejsca:

I miejsce

Sandra Kozik,  uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie, wiersz Odkupienie szuka twego kształtu- siostra.

II miejsce

Wiktoria Drab, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Parzymiechach, wiersz Renesansowy Psałterz Emilii, Matce Mojej.

Małgorzata Szewczyk, uczennica Szkoły Podstawowej nr 14 im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, wiersz Za tę chwilę.

III miejsce

Mateusz Chęciński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w Częstochowie, wiersz Zdumienie. Tryptyk rzymski.

Maria Krasińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 34 im. Aleksandra hr. Fredry w Częstochowie, wiersz Wyjdź.

Jury przyznało również 3 wyróżnienia:

Ernest Gołdy, uczeń Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, wiersz Co mi mówisz?

Kornelia Nicpoń, uczennica Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa w Częstochowie, wiersz Dla Matki.

Marcelina Majchrzak, uczennica Szkoły Podstawowej im. Św. Jana de La Salle w Częstochowie, wiersz Dzieci.

Laureaci konkursu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Redakcję Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz pracowników Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. Uczestnikom konkursu i ich opiekunom serdecznie gratulujemy. Jury konkursu dziękujemy za owocną współpracę. Szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Lidii Dutkiewicz, redaktor naczelnej Katolickiego Tygodnika Niedziela za objęcie wydarzenia honorowym i medialnym patronatem oraz ufundowanie nagród i upominków dla uczestników konkursu i ich opiekunów.