CPCD – X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie włączyła się w X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który rozpoczął obchody Jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Pracownicy biblioteki zorganizowali 4 spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Każde spotkanie rozpoczynało się wspólnym odczytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

30.05.2011 r. – BAJANIE ZE SZNUPKIEM – Zespół Szkół nr 3 w Mirowie
Impreza zorganizowana była wspólnie z panią sierż. Agnieszką Furgalską z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, oraz gośćmi: SZNUPKIEM i sierż. sztab. Wojciechem Bożkiem, który przybył z psem policyjnym Aronem. Spotkanie miało zarówno charakter czytelniczy jak i promujący zasady bezpieczeństwa.
W oparciu o specjalnie dobrane teksty bajek, przeczytane przez nauczycieli bibliotekarzy i panią sierżant, zilustrowane pokazem slajdów, przeprowadzone były pogadanki z dziećmi, uczące bezpiecznego zachowania w szkole, w domu i na ulicy. Sznupek zatańczył i zaśpiewał z dziećmi piosenkę oraz zaprosił na swoją stronę internetową, a pan sierż. sztab. omówił 6 zasad jak zachować się w razie ataku agresywnego psa i zademonstrował „pozycję żółwia” chroniącą te części ciała, które zwykle gryzie pies.

31.05.2011 r. – BAL BAJEK – Artystyczne Przedszkole Olka Klepacza w Częstochowie
Wszystkie dzieci przybyły na bal przebrane za ulubione postaci z bajek i baśni. Podczas tego spotkania dzieci wysłuchały bajek: Czerwony Kapturek, Calineczka i Kot w butach czytanych przez nauczycieli bibliotekarzy i ilustrowanych pokazem slajdów.
Spotkaniu czytelniczemu towarzyszyły gry i zabawy, a zakończyło się zorganizowanym specjalnie dla dzieci balem.

02.06.2011 r. – BAJANIE ZE SZNUPKIEM – Szkoła Podstawowa nr 49 Częstochowie
To druga impreza mająca charakter czytelniczy i jednocześnie promujący bezpieczeństwo dziecka. Również zorganizowana we współpracy z panią sierż. Agnieszką Furgalską z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, wraz z gośćmi: SZNUPKIEM i sierż. sztab. Wojciechem Bożkiem, któremu towarzyszył pies policyjny Aron.
W oparciu o przeczytane teksty literackie, ilustrowane pokazem slajdów, zostały przeprowadzone pogadanki z dziećmi, uczące bezpiecznego zachowania w szkole, w domu i na ulicy. Sznupek zaprosił wszystkie dzieci na swoją stronę internetową, zaśpiewał i zatańczył z dziećmi z klas drugich, które przygotowały specjalnie na to spotkanie układ taneczny do teledysku Sznupka. Pan sierż. sztab. omówił zasady zachowania się wobec agresywnego psa oraz nauczył dzieci przyjmować tzw. „pozycję żółwia”.
Na zakończenie spotkania został rozstrzygnięty konkurs na plakat: BĄDŹ BEZPIECZNY, a laureaci otrzymali dyplomy i nagrody w postaci maskotek Sznupka.

03.06.2011 r. – CZYTANIE ZBLIŻA – Zespół Szkół Specjalnych w Częstochowie
Podczas tego spotkania, w którym uczestniczyły dzieci i młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności umysłowej, a niekiedy i ograniczeniach fizycznych można było zauważyć, że czytanie zbliża.
Po każdej przeczytanej bajce ilustrowanej pokazem slajdów, dzieci opowiadały o swoich ulubionych postaciach literackich i wraz z nauczycielami bibliotekarzami tańczyły do muzyki z teledysku „Cała Polska czyta dzieciom”.
Spotkanie zakończyło X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.