Noc Bibliotek 2015

noc-bibliotek-2015 30 maja 2015 r. w godz. 16.00 – 22.00 w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie miała miejsce wieczorno-nocna DUCHowa uczta promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać.
Impreza zorganizowana była w ramach pierwszej ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek.
Na uczestników spotkania pod hasłem W bibliotece (nie) STRASZY czekało wiele atrakcji nie tylko czytelniczych.
Spotkanie rozpoczęło się malowaniem STRASZNYCH makijaży i tatuaży.
Oficjalne powitanie przez Panią wicedyrektor RODN „WOM” ds. bibliotek pedagogicznych miało miejsce w Auli Forum placówki. Tam też poetka, przewodnicząca Klubu Literackiego „Fraszka”- Pani Olga Bąkowska wyrecytowała wspólnie z przybyłymi „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Potem nastąpiła projekcja filmu animowanego dla dzieci „Sekret Eleonory” w reżyserii Dominique Monfery, o magii książek i czytania. Jako biblioteka biorąca udział w akcji, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, otrzymaliśmy bezpłatny dostęp do filmu. Po obejrzeniu filmu dzieci, młodzież i dorośli udali się na zajęcia w podgrupach. Dorośli mieli możliwość wypożyczenia STRASZNIE ciekawej literatury na atrakcyjnych zasadach. W czytelni pracownicy biblioteki przygotowali dla na nich coś dla DUCHA, coś dla ciała – spotkanie czytelnicze przy małej CZARNEJ, które urozmaicała poezja Pani Olgi Bąkowskiej czytana przez autorkę. W sali multimedialnej można było obejrzeć i uruchomić archiwalne sprzęty audiowizualne – posłuchać muzyki z płyt analogowych, taśm szpulowych i tp.
Dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostały między innymi UPIORNE warsztaty plastyczne, na których uczestnicy tworzyli dobre duchy biblioteki w dowolnej formie. Ponadto odbyły się zajęcia edukacyjne: Poszukiwanie Duszka Książkouszka, Duch książki – zajęcia z tablicą interaktywną, Książka z duchem – zajęcia komputerowe, na których chętni tworzyli interaktywną książeczkę w programie Story Jumper.
Na zakończenie wszyscy zainteresowani (i mali i duzi) zwiedzali bibliotekę z latarkami. Podczas PÓŁMROCZNEGO spaceru przekonali się o tym, że w bibliotece nie STRASZY, chociaż pojawiał się równocześnie zjawiskowy DUCH STAREJ BIBLIOTEKARKI, który od czasu do czasu odwiedzał poszczególne pomieszczenia biblioteki.
Nocy towarzyszyła akcja Przynieś książkę do biblioteki, dzięki której biblioteka pozyskała wiele ciekawych pozycji do swoich zbiorów.

Tekst i zdjęcia : Izabela Bajor, Justyna Galińska