Światowy Dzień Pluszowego Misia

25. listopada 2014 r. swoje święto obchodził najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia miał swoje odzwierciedlenie w ofercie edukacyjnej biblioteki skierowanej do dzieci szkół i przedszkoli naszego regionu. Świętowaliśmy urodziny Pluszowego Misia wspólnie z wychowankami przedszkoli oraz uczniami Częstochowy, Lelowa i Myszkowa.

Odwiedziliśmy grupę dzieci 6-letnich z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Częstochowie. Dzieci zostały zapoznane z historią pluszowej zabawki. Wszyscy w tym dniu przynieśli swoje ulubione pluszowe misie i przedstawiali je koleżankom i kolegom z grupy. Jednym z zadań do wykonania było odnalezienie swojego misia z zamkniętymi oczami wśród innych misiów. Dzieci miały również okazję wykazać się wiedzą na temat niedźwiedzi zamieszkujących naszą ziemię. Opisywały ich wygląd, zwyczaje i miejsce zamieszkania. Następnie wysłuchały opowieści, których bohaterami były dzieci i ich pluszowe maskotki. Czytaniu tekstów literackich towarzyszył pokaz multimedialny.

Kolejną grupą dzieci, które uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez naszą placówkę z okazji obchodów światowego dnia pluszowego misia byli wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 42 w Częstochowie. Podczas spotkania przedszkolaki poznały historię powstania opowieści o Kubusiu Puchatku i Misiu Uszatku. Zajęcia te były także okazją do zaprezentowania dzieciom autorów znanych im „misiowych” przygód.

Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Językowego Zgromadzenia Sióstr Córek Maryi z Pesche pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Częstochowie brały udział w zajęciach edukacyjnych „Bohater miś świętuje dziś”. Dzieci poznały autorów książkowych misiów – Kubusia Puchatka i Misia Uszatka. Przedszkolaki oglądały książki oraz czasopisma, których bohaterem jest miś. Podczas zabaw dydaktycznych liczyły słoiki miodu oraz rozpoznawały przyjaciół Uszatka i Puchatka. Zabawie dzieci „przyglądały” się misie, które dzieci przyniosły ze sobą na spotkanie.

W Szkole Podstawowej nr 6 w Myszkowie wszystkie dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi maskotkami. Uczniowie opowiadali historie związane z maskotkami oraz prezentowali imiona swoich ulubieńców. Mogli także zobaczyć na plakatach najsłynniejsze bajkowe misie – Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Yogi, Misia Paddington’a i Gumisie. Dzieci chętnie słuchały fragmentów tekstów o misiach, przeczytanych przez pracownika naszej biblioteki. Świętowanie Dnia Misia miało na celu popularyzację biblioteki w środowisku szkolnym, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz integrację społeczności uczniowskiej.

Uroczystości odbyły się również w szkole podstawowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie. W rolę Misia wcielił się uczeń klasy VI, który witając gości przybijał im na dłoniach pieczątkę ze swoją podobizną. Dzieci z klas młodszych powitały Jubilata, złożyły mu życzenia urodzinowe oraz wręczyły prezent w postaci baryłki miodu. Dużo emocji i zabawy dostarczyły dzieciom konkurencje: skoki maleństwa, kto szybciej, bez pomocy rąk opróżni talerzyk z miodem, układanie puzzli.

Wszystkim zabawom towarzyszyła miła i wesoła atmosfera. Świętowanie Dnia Pluszowego Misia miało na celu popularyzację biblioteki w środowisku szkolnym oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Anna Płusa