Rok w bajce i legendzie

W roku szkolnym 2014/2015 został zrealizowany projekt edukacyjny „Rok w bajce i legendzie”, w którym uczestniczyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego Zgromadzenia Sióstr Córek Maryi z Pesche w Częstochowie. Celem projektu było poznanie bajek, baśni oraz legend niosących przesłanie i mądrość ludową przez wychowanków przedszkola. Zadaniem nauczycieli było również rozbudzanie zainteresowań literaturą i czytelnictwem poprzez obcowanie z książką. Każde spotkanie utrwalało znajomość i odróżnienie kolorów.

Spotkania odbywały się w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie oraz placówce przedszkolnej. Każde z zajęć oparte było na tekście literackim ilustrowanym obrazem, filmem lub prezentacją multimedialną. Podczas zajęć wykorzystywano różne metody i formy pracy, które wpływały na wszechstronny rozwój dzieci. Nauczyciele wykorzystywali także technologie informacyjno-komunikacyjne, które uatrakcyjniały przekazywanie i przyswajanie przez dzieci wiadomości.

Zajęcia edukacyjne przygotowali nauczyciele bibliotekarze – Agata Arkabus i Anna Płusa oraz nauczyciele wychowania przedszkolnego – Agnieszka Rabenda-Luto, Ewa Bednarek, Daria Dębska, Aneta Podsiedlik.

W ramach projektu przeprowadzono następujące zajęcia edukacyjne dla dzieci 3-4 – letnich oraz 5-6 – letnich:

„Czerwony Kapturek”. Dzień koloru czerwonego.

„Calineczka”. Dzień koloru różowego.

„Kopciuszek”. Dzień koloru czarnego.

„Żywa woda”. Dzień koloru zielonego.

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Dzień koloru niebieskiego.

Spotkanie czytelnicze z okazji Dnia Babci i Dziadka „Bajka i legenda łączą pokolenia”.

„Stoliczku nakryj się”. Dzień koloru pomarańczowego.

„Brzydkie kaczątko”. Dzień koloru żółtego.

Spotkanie czytelnicze „Rok w bajce i legendzie”

Agata Arkabus