I Ogólnopolski Dzień Biblioterapii – „Czytanie pomaga”

14 listopada 2016 roku w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego obchodzony był I Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, a w całym kraju Tydzień Biblioterapii (14-19 listopada 2016 roku) pod hasłem „Czytanie pomaga”. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna także włączyła się w ten dzień. W Przedszkolu Sióstr Nazaretanek w Częstochowie Pani Katarzyna Kucharzewska przeprowadziła dwa spotkania czytelnicze z elementami biblioterapii.
Czterolatki uczestniczyły w zajęciach „Samoluba nikt nie lubi!” na podstawie bajki Małgorzaty Rudnickiej pt. „O motylku Tomku, który nauczył się dzielić z innymi”. Rozmawialiśmy na temat dzielenia się z innymi, jak pomagać sobie w trudnych sytuacjach i co to znaczy być dobrym kolegą.
Z grupą pięciolatków odbyły się zajęcia „Bon ton czyli dobre maniery na co dzień” na podstawie krótkich opowiadań Grzegorza Kasdepke pt. „Bon czy ton: savoir vivre dla dzieci”. Przedszkolaki poznały czym są dobre maniery i kultura osobista. Zdobyły wiedzę o tym, jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach: w domu, na podwórku, w przedszkolu, w kinie, na spacerze, w czasie zabawy czy z rodziną przy stole.

Tekst: Katarzyna Kucharzewska