Klasy I-III
KLASY I – III
- Czary-mary z tabliczką mnożenia
Podczas zajęć uczniowie będą mieli możliwość ćwiczyć i utrwalać tabliczkę mnożenia poprzez różne zabawy edukacyjne oparte na ciekawych pomocach dydaktycznych z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych.
- „Jak składnie zagadkę odgadniesz?!” – legendy, bajki i baśnie w wyborze rozwijające twórcze i logiczne myślenie
Podczas zajęć uczniowie zapoznają się w trzech różnych odsłonach (inscenizacja, teatrzyk Kamishibai i słuchowisko) z treściami wybranych legend, baśni i bajek. Rozwiązując przeróżne zagadki i zadania, uczniowie rozwijają kreatywność i logiczne myślenie.
- Częstochowskie legendy: Dziewczynka z gołębiami
Uczniowie poznają współczesną legendę Mariusza Janasa Dziewczynka z gołębiami. Poznają życie mieszkańców przedwojennej Częstochowy oraz gry i zabawy wykorzystywane przez dzieci w tym okresie.
- Lekcja kołem się toczy
Za pomocą dużego, edukacyjnego koła fortuny uczniowie sami nadadzą rytm zajęciom. W ten sposób poznają wybraną piosenkę, wiersz, zareagują na wylosowane obrazki, rozwiążą szyfry, zagadki, rebusy i obrazkowe sudoku oraz w szybki sposób przyswoją słówka obcojęzyczne. Przećwiczą tabliczkę mnożenia. Z pewnością tak urozmaicone warsztaty dostarczą uczniom wielu pozytywnych wrażeń z zabawy i nauki oraz z wykorzystania pomocy dydaktycznych także w cyfrowej odsłonie.
- Bajka po polsku i po angielsku
Głównym punktem zajęć jest czytanie bajki równocześnie po polsku i po angielsku, połączone z oglądaniem ilustracji na slajdach, elementami nauki języka angielskiego, kolorowaniem i zabawami ruchowymi prowadzonymi w języku polskim i angielskim.
- Złodzieje czasu – dziecko w świecie nowoczesnych technologii
Na zajęciach dzieci dowiadują się, czym są „złodzieje czasu” i jakie są skutki nadmiernego korzystania z nowoczesnych technologii przez dzieci. Poznają również sposoby na kreatywne spędzanie wolnego czasu bez tabletu, komputera czy telefonu.
KLASY II – III
- Od papirusu do audiobooka
Treści prezentowane w czasie zajęć przybliżą dzieciom historię pisma i książki. Zdobyte wiadomości uczniowie utrwalą praktycznymi ćwiczeniami i zadaniami.
- Lasse i Maja na tropie…, czyli jak zostać detektywem?
Zajęcia wprowadzające w serię książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Uczniowie wcielają się w postać detektywa, sporządzając rysopis sprawcy, odgadują zagadki oraz tworzą konstrukcję fabularną kryminału.
KLASA I
- Z legendami różnie bywa. Jeden smok – kilka wersji wydarzeń.
Zajęcia z elementami programowania na postawie legendy o Smoku Wawelskim. Uczniowie poznają definicję legendy. W trakcie zajęć wykorzystany zostanie teatrzyk Kamishibai. Gry i zabawy na zajęciach będą wprowadzać uczniów w świat programowania i rozwijać myślenie komputacyjne.
- W bibliotece fajnie jest…
Na zajęciach dzieci uzyskują odpowiedź na pytanie, czym jest biblioteka oraz przyswajają sobie zasady korzystania z biblioteki i książek. Poznają także budowę książki.
- Historia książki w pigułce
Treści prezentowane w czasie zajęć przybliżą dzieciom historię pisma i książki. Zdobyte wiadomości przedszkolaki utrwalą praktycznymi ćwiczeniami i zadaniami.
KLASA II
- Z Koziołkiem Matołkiem w bibliotece
Zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i zbiorów audiowizualnych, oparte o tekst literacki Kornela Makuszyńskiego 120 przygód Koziołka Matołka.
KLASA III
- Rymowanki z awatarem
Podczas warsztatów uczniowie tworzą za pomocą dostępnej (online) strony edukacyjnej własne awatary. Ponadto doskonalą przepisywanie tekstu za pomocą klawiatury komputerowej. Celem zajęć jest rozwijanie kreatywności, logicznego myślenia i sposobów zapamiętywania wierszowanych zagadek.
- Nasza Ojczyzna. Stolice Polski w legendzie i historii (możliwość realizacji zajęć online)
Zajęcia przybliżające historię powstania państwa polskiego oraz zabytki i architekturę dawnych i obecnej stolicy Polski. Zajęcia z wykorzystaniem e-podręcznika oraz tablicy interaktywnej.
- Polskie symbole narodowe (możliwość realizacji zajęć online)
Zajęcia promujące wartości patriotyczne w oparciu o teksty kultury, z wykorzystaniem tabletów i quizu Kahoot.
- Jak się uczyć, aby umieć?
Podczas spotkania uczniowie poszerzą wiadomości na temat funkcjonowania mózgu w zakresie przyswajania wiedzy. Omówione zostaną rodzaje zbiorów przydatnych w uczeniu. Uczniowie nabędą umiejętności praktyczne dotyczące poprawnego wyszukiwania informacji oraz korzystania z indeksów książkowych.
- Opowiem Ci niezwykłą historię… (storytelling)
Zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku ilustracji Kamishibai oraz kostek Story Cubes. W trakcie zajęć nauczyciel bibliotekarz zaprezentuje uczniom opowiadania w formie teatrzyku ilustracji. Następnie uczestnicy w grupach stworzą własne historie i opowiadania oraz ilustracje.
Story Cubes to prosta i jednocześnie fascynująca gra, która dostarcza uczestnikom wiele radości, stanowi przy tym doskonały trening pomysłowości i wyobraźni, wzbogacając zasób słownictwa i umiejętność opowiadania.
- Cyberprzemoc – jak jej zapobiegać?
- Nie daj się złapać w sieć uzależnienia…
BIBLIOTERAPIA
KLASY I-II
- Gdy przychodzi Pani Złość, co robić?
Zajęcia z elementami biblioterapii, wspomagające opanowanie negatywnych emocji; z wykorzystaniem wiersza Doroty Gellner Zły humorek oraz fragmentu książki Wojciecha Kołyszko Złość i Smok Lubomił.
KLASY I-III
- Bajka dobra na wszystko
Zajęcia biblioterapeutyczne z elementami terapii pedagogicznej.
- Bon ton, czyli dobre maniery na co dzień
Zajęcia mające uświadomić dzieciom, jak ważne jest posiadanie dobrych manier oraz ćwiczenie umiejętności dbania o dobre relacje z innymi; zajęcia na podstawie opowiadań Grzegorza Kasdepke Bon ton, czyli dobre maniery na co dzień, opowiadania Małgorzaty Musierowicz Rybka, książki Katarzyny Kozłowskiej Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować oraz Elementarza dobrych manier.
KLASA III
- Od złości do radości – porozmawiajmy o emocjach
Zajęcia na podstawie książek Anny Llenas Kolorowy potwór, Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej Garść radości, szczypta złości lub Agnieszki Zielonki Ja w krainie emocji. Zajęcia mają uświadomić uczestnikom, że wszystkie uczucia i emocje są nam potrzebne i mamy prawo je przeżywać. Uczniowie nauczą się nazywać emocje oraz uczucia. Lekcja ma rozwijać empatię dla innych oraz twórcze myślenie. Uczniowie wykonają ćwiczenia i wezmą udział w zabawach pozwalających zrozumieć i oswoić różne emocje. Ponadto poznają techniki zarządzania złością.
- Wiem, czuję, pomagam – zajęcia rozwijające empatię
Lekcja ma rozwijać empatię dla innych oraz twórcze myślenie i wyobraźnię. Zajęcia opierają się na ćwiczeniach z empatii i treningu empatii, zwracają uwagę na dostrzeganie potrzeb bliskich osób. Celem zajęć jest kształtowanie wrażliwości na drugiego człowieka. Ważne jest wczuwanie się w emocje innych. Zajęcia opierają się na tekście Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii autorstwa Joanny Berendt i Anety Ryfczyńskiej.