Konkurs literacko-plastyczny Śląscy górale – najciekawszy lapbook

W związku z ogłoszeniem przez Sejmik Województwa Śląskiego roku 2021 Rokiem Górali Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie zaprosiła uczniów szkół podstawowych miasta Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego do udziału w konkursie literacko-plastycznym Śląscy górale – najciekawszy lapbook.

Osobami odpowiedzialnymi za organizację konkursu byli nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie – Anna Dąbrowska i Anna Hiller.

Konkurs miał na celu zachęcić uczniów do pracy twórczej, rozbudzić ich indywidualne zdolności i zainteresowania oraz poszerzyć wiedzę na temat góralszczyzny i tradycji górali śląskich. Zadaniem uczestnika konkursu było opracowanie i wykonanie lapbooka zgodnie z tematyką konkursu.

Komisja w składzie:

• Sylwia Kurcab, nauczyciel-konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie,
  • Izabela Bajor, nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie,
  • Barbara Witkowska, nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie,

dokonała oceny 21 prac konkursowych w dwóch kategoriach: klasy I-IV i klasy V-VIII szkoły podstawowej.

Biorąc pod uwagę samodzielność, pomysłowość, estetykę oraz zgodność z tematyką konkursu i poprawność merytoryczną, ortograficzną i stylistyczną nagrodzono uczestników:

Grand Prix konkursu:

Maja Stępień, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku, opiekun: Pani Anna Neczajewska-Kozińska.

I miejsce:

Julia Cogiel, uczennica Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Kamienicy, opiekun: Pani Zuzanna Usnacht.

II miejsce:

Adam Bajerski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, opiekun: Pani Małgorzata Augustyn.

III miejsce:

Wiktoria Huras, uczennica Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Kamienicy, opiekun: Pani Zuzanna Usnacht.

Jury konkursu postanowiło szczególnie docenić samodzielną pracę i zaangażowanie uczniów klasy I E Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, nauczyciele – opiekunowie: Katarzyna Węgrzyńska i dr Renata Sowada. Ze względu na wyrównany poziom prac najmłodszych uczestników konkursu komisja zdecydowała o równorzędnym nagrodzeniu prac.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 10.02.2022 r. online, na platformie ClickMeeting.

Prezentacja towarzysząca rozstrzygnięciu konkursu: https://view.genial.ly/62037ea4a47d5f0013cfde4c/presentation-konkurs-lapbook-gorale-wyniki

Film prezentujący prace konkursowe: https://youtu.be/0AGlUUKFIdM

Tekst i fotografie: Anna Dąbrowska, Anna Hiller