Maraton Czytelniczy „Przez lasy i góry w towarzystwie literatury”

3 czerwca 2022 r. w godz. 10.00 – 13.00 nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego uczestniczyli w Maratonie Czytelniczym „Przez lasy i góry w towarzystwie literatury” w XXI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom oraz Roku Marii Konopnickiej, Wandy Rutkiewicz oraz Romantyzmu Polskiego. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.

Podobnie jak w  roku ubiegłym wydarzenie odbyło się zdalnie, za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Maraton miał na celu promowanie czytania, rozwijanie kompetencji czytelniczych, popularyzację książek związanych z tematyką maratonu, przybliżenie sylwetek patronów Roku 2022 oraz rozwijanie współpracy międzybibliotecznej.

Organizatorami wydarzenia byli: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława  Biegańskiego w Częstochowie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie,  Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie oraz Szkoła Podstawowa nr 39 im. Marii Konopnickiej w Częstochowie.

Otwarcia maratonu dokonała pani dr Renata Sowada – pomysłodawczyni tego wydarzenia – nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej przy Zarządzie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. Pod względem organizacyjnym nad całością spotkania czuwały panie Anna Dąbrowska i Anna Hiller, nauczyciele bibliotekarze Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

W sposób zabawny i intrygujący „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” Marii Konopnickiej przeczytała pani Agnieszka Lipińska, Starszy Inspektor Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowa. Utwór „Na jagody” Marii Konopnickiej przeczytały panie Anna Hiller i Anna Dąbrowska. Następnie młodzież oraz zgromadzeni nauczyciele i goście mogli wysłuchać fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego w interpretacji pani Edyty Książek, Wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie. Pani dr hab. Dagmara Bubel, Dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej przeczytała fragmenty „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej. Wybrane „Ballady” Adama Mickiewicza czytała pani Alina Grabna, Prezes Oddziału TNBSP  w Częstochowie. Ostatnim czytającym Gościem podczas maratonu był pan Rafał Piotrowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, który przedstawił fragmenty biografii Wandy Rutkiewicz z książki „Jeszcze tylko jeden szczyt” autorstwa Elżbiety Sieradzińskiej. Wydarzenie podsumowała i podziękowała Gościom oraz uczestnikom spotkania pani Marzena Milejska, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.

W wydarzeniu wzięło udział 1086 uczniów oraz 78 nauczycieli. Uczniowie i nauczyciele poznali twórczość Marii Konopnickiej, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, a także poznali postać Wandy Rutkiewicz – wybitnej alpinistki i zdobywczyni Mount Everest.

Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w maratonie. Szczególne podziękowania należą się zaproszonym Gościom, którzy zechcieli przeczytać niełatwe utwory romantyków i wymagające językowo utwory Marii Konopnickiej. Dziękujemy za poświęcony czas, zaangażowanie, przepiękne interpretacje i życzliwość.

Relacje z wydarzenia:
– https://www.czestochowa.pl/maraton-czytelniczy
– https://sekcjabibliotekarskaznp.blogspot.com/2022/06/przez-lasy-i-gory-w-towarzystwie.html
– http://bibliotekasp53.blogspot.com/2022/06/maraton-czytelniczy-podziekowanie.html

Tekst: Anna Dąbrowska, Anna Hiller
Zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska, dr Renata Sowada, Anna Dąbrowska