Narodowe Czytanie 2016

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie włączyły się do piątej ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przed czterema laty przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Narodowe Czytanie „Quo vquo vadisadis” Henryka Sienkiewicza przebiegało pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser – Dudy.

W sobotę 3 września 2016 r. o godz. 17.00 w Sali Gmin
nej Biblioteki Publicznej w Lelowie spotkali się wszyscy zainteresowani.

Po przywitaniu gości, głos zabrał Wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda. Następnie został odczytany list Prezydenta narodowe czytanie_lelowRzeczypospolitej Polskiej. Karolina Pytlarz, uczennica Gimnazjum w Lelowie,  przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą biografii Henryka  Sienkiewicza. W tym roku w lektorów wcielili się przedstawiciele różnych instytucji działających na terenie Gminy Lelów jak również nauczyciele i uczniowie szkół i placówek oświatowych. Zaproszeni goście czytali adaptację powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza autorstwa Tomasza Burka.

Czytanie rozpoczął wójt wraz z przedstawicielami urzędu gminy, potem kolejno czytali:

• nauczyciele i uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bogumiłku,
  • nauczyciel i uczniowie Szkoły Podstawowej w Nakle prowadzonej przez Fundację Ekologiczną Wychowanie i Sztuka „Elementarz”,
  • nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum w Lelowie,
  • nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie,
  • uczennice Szkoły  Podstawowej w Podlesiu prowadzonej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Podlesie „Pod Strzechą”,
  • seniorzy,
  • członkowie Zarządu Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Zwierkowskiego w Lelowie.

Na zakończenie uczestnicy spotkania poznali krótkie anegdoty i ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu, obejrzeli wystawę ilustracji powieści oraz kadrów z adaptacji filmowej dzieła, jak również otrzymali pamiątkowy stempel na przyniesionych przez siebie egzemplarzach książki. Nie zabrakło również kawy i słodkiego poczęstunku. Całe spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za pomoc w przygotowaniu i udział w tej uroczystości.

Tekst: Jadwiga Górecka
Zdjęcia: Dorota Kulawiak