„Pani Wiosna już nadchodzi” – spotkanie czytelnicze w Katolickiej Szkole Przysposabiającej do Pracy im. Św. Antoniego z Padwy

29 marca 2022 roku w Katolickiej Szkole Przysposabiającej do Pracy im. Św. Antoniego z Padwy w Częstochowie odbyło się spotkanie czytelnicze z elementami biblioterapii pt. „Pani Wiosna już nadchodzi” przeprowadzone przez Katarzynę Kucharzewską – nauczyciela bibliotekarza Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. W zajęciach brało udział kilka klas z ww. szkoły. Łączna liczba uczniów to – 85.

Na początku prowadząca  sprawdziła samopoczucie dzieci i młodzieży za pomocą narzędzi biblioterapeutycznych i kolorowych maskotek wyrażających emocje. Po integracyjnej części zajęć, uczniowie wysłuchali tekstu pt. „Bajki o wiośnie” Elizy Sarnackiej-Mahoney  i odpowiadali na pytania dotyczące oznak nadejścia wyczekiwanej przez nas wiosny. Do zajęć wykorzystane zostały plakaty ilustrujące wiosnę i jej symptomy. Następnie wspólnie rozwiązywaliśmy ćwiczenia interaktywne wyświetlane na rzutniku. Uczniowie odgadywali także zagadki tematyczne.

Ze starszymi uczniami wywiązała się rozmowa na temat czytania książek i literatury. Omówiliśmy rolę książki w naszym życiu i zalety czytania. Prowadząca zwróciła uwagę, że w dobie cyfryzacji  obok tradycyjnych, papierowych lektur, możemy coraz częściej sięgnąć po dostępne, także w Internecie e-booki i audobiooki. Ważne jest, aby uczniowie sięgali po wartościową książkę, która rozwija myślenie i wyobraźnię.

W czasie zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych, zagadek związanych z emocjami oraz ćwiczeń (np. kalambury, ćwiczenia dramowe) i karty pracy.

Tekst: Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Joanna Cuglewska