Powiatowy Konkurs Recytatorski Poetyckie Krajobrazy poświęcony poezji Haliny Poświatowskiej

22 października 2015 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poetyckie Krajobrazy, poświęcony poezji Haliny Poświatowskiej, w związku z przypadającą w 2015 roku 80. rocznicą urodzin poetki. Konkurs adresowany do uczniów gimnazjów miasta Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego zorganizowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie.
Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Andrzej Kwapisz, Starosta Częstochowski.
Celem konkursu było upamiętnienie twórczości wybitnej poetki Haliny Poświatowskiej, związanej z Częstochową, popularyzacja jej twórczości, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży, upowszechnianie kultury języka polskiego oraz inspirowanie młodego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Uczniowie prezentowali jeden z wybranych przez siebie wierszy Haliny Poświatowskiej. Gościem honorowym konkursu był brat poetki, Pan Zbigniew Myga.
W konkursie udział wzięło 19 uczniów z 19 gimnazjów miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego.
Opiekę merytoryczną nad gimnazjalistami sprawowali nauczyciele z danej szkoły.
W konkursie udział wzięli uczniowie:

• Karolina Bajor – Gimnazjum w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie; opiekun: Olga Gonera,
  • Roksana Biskup – Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rudnikach; opiekun: Iga Długoszewska-Zawadzka,
  • Sandra Goleniewska – Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie; opiekunowie: Alina Grabna i Dorota Marlińska,
  • Patrycja Graczyk – Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Blachowni; opiekun: Bożena Synowicz,
  • Natalia Jońska – Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego Zespole Szkół w Starym Cykarzewie; opiekun: Wioletta Rachwalik,
  • Sebastian Kasprzak – Gimnazjum nr 11 im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Częstochowie; opiekun: Anna Dyndał,
  • Alicja Kulawik – Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie; opiekun: Małgorzata Zakłada-Szettel,
  • Julia Kulińska – Publiczne Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek im. Siostry Barbary Żulińskiej w Częstochowie; opiekun: Wioletta Mietelska,
  • Weronika Mikke – Gimnazjum nr 14 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie; opiekun: Magdalena Walocha,
  • Jakub Morawiec – Gimnazjum w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach; opiekun: Renata Gęsiarz,
  • Paulina Musik – Gimnazjum w Woźnikach; opiekun: Ewa Merta,
  • Klaudia Nowak – Gimnazjum im. Andrzeja Kubickiego w Zespole Szkół w Mstowie; opiekun: Justyna Ujma,
  • Sofia Nowak – Gimnazjum w Zespole Szkolnym w Widzowie; opiekun: Justyna Milejska-Cień,
  • Marta Skrzypczyk – Katolickie Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie; opiekunowie: Anna Blady, Dagmara Karoń,
  • Klaudia Sztekler – Gimnazjum w Zespole Szkolnym w Kruszynie; opiekun: Justyna Milejska-Cień,
  • Julia Tryba – Gimnazjum nr 7 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Częstochowie; opiekun: Iwona Gajdek,
  • Julia Wiaderek – Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyrowie; opiekun: Alicja Stępniewska-Nawaratne,
  • Kamila Wiklińska – Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich w Częstochowie; opiekun: Bożena Staniek,
  • Zofia Wojciechowska – Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki w Częstochowie; opiekun: Agnieszka Gryś.

Prezentacje uczestników oceniało jury w składzie:

1. Beata Raczyńska – przewodniczący komisji, nauczyciel polonista, nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.
  2. Zbigniew Myga – brat poetki, kustosz Muzeum im. Haliny Poświatowskiej przy ulicy Jasnogórskiej w Częstochowie.
  3. Beata Gendek-Barhoumi – nauczyciel polonista VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, opiekun teatru szkolnego Grupa pod Wiszącym Kotem, nominowana do tytułu Nauczyciela Roku 2015. Otrzymała tytułAnimatora Kultury 2015.
  4. Paweł Bilski – prezes zarządu Fundacji Oczami Brata.

Decyzją jury przyznano następujące miejsca:

I miejsce

1. Julia Tryba Gimnazjum nr 7 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Częstochowie, wiersz „Odkąd Cię poznałam…”

II miejsce

1. Sandra Goleniewska Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie, wiersz *** („te słowa istniały zawsze…”)
  2. Kamila Wiklińska Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich w Częstochowie, wiersz ***(„odłamałam gałąź miłości…”)

III miejsce

1. Marta Skrzypczyk Katolickie Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, wiersz ***„byłeś dla mnie tylko czworokątem papieru…”
  2. Alicja Kulawik Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie, wiersz „Przypominam”

Jury przyznało również 2 wyróżnienia:

1. Sebastian Kasprzak Gimnazjum nr 11 im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Częstochowie, wiersz „Wiersz dla mnie”
  2. Jakub Morawiec Gimnazjum w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach, wiersz „Wiersz dla mnie”

Laureaci konkursu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Starostę Częstochowskiego i Fundację Oczami Brata.

Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Izabela Bajor