18 marca 2021 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyła się dziesiąta edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poetyckie Krajobrazy – Święty Jan Paweł II w poezji polskiej. Konkurs zorganizowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie z okazji 100. rocznicy urodzin oraz 15. rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II. Wydarzenie adresowane było do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu miasta Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego. Realizacja konkursu zaplanowana była na 17 listopada 2020 r., jednak w wyniku rozwoju pandemii COVID-19 i wprowadzeniu nowych obostrzeń sanitarnych, konkurs nie odbył się w planowanym terminie i został przełożony na 18 marca 2021 roku.

Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Krzysztof Smela – Starosta Częstochowski oraz Pani Danuta Brzezińska – Prezes Rady Głównej Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Mottem konkursu były słowa Św. Jana Pawła II: Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość.

Celem konkursu było upamiętnienie osoby św. Jana Pawła II – Wielkiego Polaka, duszpasterza, poety, popularyzacja utworów i poetów piszących o pontyfikacie i nauczaniu Papieża, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży, upowszechnianie kultury języka polskiego, inspirowanie młodego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w kulturze, wzbudzenie zainteresowania poezją polską oraz krzewienie kultury żywego słowa.

W konkursie udział wzięło 6 uczniów z klas VII i VIII szkół podstawowych z powiatu częstochowskiego. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali nauczyciele z danej szkoły:

1. Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Garnku (Filip Fresel, nauczyciel Joanna Wójcik).
  2. Szkoła Podstawowa im. Henryka Drzazgi w Lgocie Małej (Nikola Domagała, nauczyciel Monika Kluska).
  3. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Łojkach (Karolina Ratajczak, nauczyciel Kinga Zając).
  4. Szkoła Podstawowa w Nieradzie (Eliza Musiał, nauczyciel Anna Lula).
  5. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyrowie (Martyna Migalska, nauczyciel Alicja Stępniewska-Nawaratne).
  6. Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wierzchowisku (Karolina Pawłowska, nauczyciel Katarzyna Gawłowska).

Uczniowie prezentowali jeden z wybranych przez siebie utworów o św. Janie Pawle II. Recytacja odbywała się bez mikrofonu i materiałów audiowizualnych.

Prezentacje uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie:

-Beata Raczyńska – przewodnicząca komisji, nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

-Beata Gendek-Barhoumi – nauczyciel języka polskiego VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, nauczyciel-doradca metodyczny języka polskiego w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, prowadząca teatr szkolny Grupa pod Wiszącym Kotem.

-Ewa Ossowska – nauczyciel języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie.

Zgodnie z regulaminem na ocenę recytacji miały wpływ następujące elementy: dobór repertuaru, stopień opanowania tekstu, artystyczna interpretacja utworu, kultura słowa i ogólne wrażenia artystyczne.

Decyzją jury przyznano następujące miejsca:

I miejsce

Karolina Pawłowska, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wierzchowisku, wiersz „Jan Paweł II” autor Konrad Kurzawa;

II miejsce

Nikola Domagała, Szkoła Podstawowa im. Henryka Drzazgi w Lgocie Małej, wiersz Hymn „Un uomo venuto” (wersja Amedeo Minghi z 2000 r.);

III miejsce

Filip Fresel, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Garnku, wiersz „[*]…2.04.2005 godz. 21.37” autor Marek Fibic;

Wyróżnienia:

Martyna Migalska, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyrowie, wiersz „Śniłem, że Papież w komży tak skrwawionej” autor Ernest Bryll;

Eliza Musiał, Szkoła Podstawowa w Nieradzie, wiersz „[*]…2.04.2005 godz. 21.37” autor Marek Fibic;

Karolina Ratajczak, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Łojkach, wiersz „Ma duma dziś rośnie, że jestem Polakiem” (autor nieznany).

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i upominki ufundowane przez Starostę Częstochowskiego oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

W czasie przerwy konkursowej uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli film pt. „Spacer po Częstochowie” (reż. Jurek Joniec, Mirosława Sikorska). Film zawiera obrazy archiwalne, nigdy wcześniej nie publikowane z uroczystości wręczenia Honorowego Obywatelstwa Częstochowy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Projekcja odbyła się w Auli „Forum” Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”.

Konkursowi towarzyszyły następujące wystawy poświęcone św. Janowi Pawłowi II:

• Wystawka okolicznościowa poświęcona osobie Papieża i jego twórczości.
  • Wystawa prac uczniów Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. Zanim Karolek został Papieżem. Portret małego Lolka.
  • Wystawa pt. Z Wadowic do Watykanu.

Wydarzenie odbyło się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Izabela Bajor