Przegląd pieśni ludowych Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny

30 października 2019 r. w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie odbył się Przegląd pieśni ludowych Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im.  Stanisława Hadyny. Organizatorami konkursu była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie i Miejskie Przedszkole nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie. W organizację konkursu zaangażowali się nauczyciele bibliotekarze – dr Agata Arkabus i Anna Płusa oraz nauczyciele Miejskiego Przedszkola nr 25  – dyrektor placówki Małgorzata Stachurska i Iwona Ledwoń.

W 2019 roku przypadła 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny w Koszęcinie – wszechstronnego twórcy: kompozytora, dyrygenta, pedagoga i literata, a przede wszystkim założyciela i wieloletniego dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Tegoroczna edycja konkursu była jedną z inicjatyw promujących w bibliotece dzieło i twórczość Stanisława Hadyny.

Agnieszka Kukuła – rzecznik prasowy Zespołu Pieśni Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny – prezentuje artystów: Zespół Śląsk rozsławia polską kulturę na całym świecie. Był niemal na wszystkich kontynentach świata, wystąpił dla ponad 25 milionów ludzi, dając blisko 9 tysięcy koncertów! Te żywiołowe, barwne spektakle, bogactwo ludowych kostiumów, popisy solistów i kunszt artystów chóru, baletu i orkiestry – to wizytówka Zespołu Śląsk. Perfekcyjne połączenie muzyki, śpiewu i tańca zachwyca nie tylko Polaków. Zespół zdobywa uznanie i podziw wśród widzów na całym świecie, często pochodzących z różnych kulturowo krajów. Dzisiejszy Zespół Pieśni Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny to nowoczesna instytucja kultury tworzona przez ludzi z pasją, otwartych na nowe działania artystyczne i edukacyjne, dzięki którym nie tylko nie zaginie polska kultura ludowa, ale i pamięć o Stanisławie Hadynie. Źródło: Andrzej Żak „Pan Hadyna i magiczna ławeczka”, Warszawa, Oficyna Wydawnicza Rytm, 2019.

Przeglądzie pieśni ludowych Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny  udział wzięło dwunastu solistów z przedszkoli Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Wykonawców oceniała komisja konkursowa w składzie:

Przewodniczący:
Piotr Hankus – wieloletni solista Zespołu „Śląsk”, obecnie pracownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Koszęcinie.

Członkowie:
Urszula Brylewska – dyrektor Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego w Częstochowie. Wieloletnia tancerka, solistka i pedagog baletu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

Marta Uchacz – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach im. Karola Szymanowskiego w klasie fortepianu. Obecnie nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie w klasie fortepianu.

Cele konkursu obejmowały:
– wspieranie integralnego rozwoju dzieci w zakresie twórczości artystycznej poprzez umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych;
– popularyzację pieśni i piosenek ludowych opracowanych i wykonywanych przez Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny;
– zachęcenie dzieci i młodzieży do pielęgnowania tradycji i kulturowego dziedzictwa narodowego;
– kształtowanie wśród dzieci postaw prioregionalnych oraz przywiązania do Ojczyzny i regionu.

Nagrody oraz poczęstunek dla dzieci, nauczycieli i rodziców ufundowali sponsorzy: Zespół Pieśni i Tańca ”Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, Firma Grupa Delicpol w Kamyku, Powszechna Spółdzielnia Spożywców Jedność „Społem” w Częstochowie oraz Miejskie Przedszkole nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce – Maja Stefańska, Miejskie Przedszkole nr 29 w Częstochowie, utwór: „Była babuleńka”

II miejsce – Rosie Crawford, Publiczne Przedszkole w Konopiskach, utwór: „Poszła Karolinka do Gogolina”

III miejsce – Franciszek Łyko, Kreatywne Przedszkole Niepubliczne Małe Skarby – Stradom w Częstochowie, utwór: „Piekła baba chleb”

Wyróżnienie: Nina Małek, Miejskie Przedszkole nr 38 w Częstochowie, „Karolinka”

Wyróżnienie: Hanna Borkowska, Miejskie Przedszkole nr 12 w Częstochowie, utwór: „Szła dzieweczka”.

Organizatorzy gratulują uczestnikom konkursu oraz składaj podziękowania sponsorom i wszystkim osobom zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia.

Tekst: dr Agata Arkabus
Zdjęcia: Paweł Włodarczyk