Samoluba nikt nie lubi – zajęcia biblioterapeutyczne

W ferie zimowe 26 stycznia 2023 r. odbyły się zajęcia pt. „Samoluba nikt nie lubi”. Uczestniczyły w nich 5-6 latki z grupy „Kotki” z Artystycznego Przedszkola Olka Klepacza w Częstochowie. Zajęcia przeprowadziła Katarzyna Kucharzewska – nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

Przedszkolaki wysłuchały bajki psychoedukacyjnej pt. „O motylku Tomku, który nauczył się dzielić z innymi.” Głównym zagadnieniem poruszanym podczas zajęć było dzielenie się z innymi. Uczniowie brali udział w zabawach integracyjnych i motywacyjnych. W ten sposób prowadząca zachęciła przedszkolaki do wspólnej zabawy. Uczniowie nazywali także emocje bohaterów bajki oraz ćwiczyli zachowania empatyczne w stosunku do kolegi, koleżanki. W kolejnej części uczniowie pokolorowali motylki. Z tych prac powstała wystawa. Wspólnie powtarzaliśmy hasło zajęć: „To nie chluba zgrywać samoluba!”. Na zakończenie prowadząca pożegnała się z grupą zabawą w kole: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk”. Na początek i zakończenie zajęć uczniowie nazywali swój nastrój za pomocą narzędzi biblioterapeutycznych: maskotek z uczuciami.

Tekst i zdjęcia : Katarzyna Kucharzewska