Tadeusz Gierymski 1928-2009 in memoriam; Życie duchowe zaczyna się na biurku

W czytelni czasopism Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie w 2015 r. została zorganizowana  wystawę z cyklu: „Bibliotekarze… i nie tylko…”, pt: „Tadeusz Gierymski 1928–2009 in memoriam; Życie duchowe zaczyna się na biurku;

kiedy będę umierać
chciałbym żeby las
z całym swoim teatrem
stanął przy mnie
i spokojnie czekał”

Ekspozycja, nawiązująca choć trochę do atmosfery pokoju częstochowskiego mieszkania Tadeusza Gierymskiego, przypomina życie i twórczość poetycką, prozatorską jednego z najwybitniejszych artystów pióra Częstochowy i Polski. Zaaranżowana została między innymi autentycznymi przedmiotami, którymi twórca otaczał się na co dzień. Zwiedzający odnajdzie tu: biurko poety, na którym znajduje się jego maszyna do pisania, lampa, popielniczka z niedopalonym papierosem, okulary z etui, a obok leżące notatniki z rękopisami.

Zgromadzone zostały dokumenty Tadeusza Gierymskiego: dyplomy ukończenia studiów uniwersyteckich, legitymacje, dowód osobisty, dyplomy i listy gratulacyjne oraz w znacznej ilości fotografie ilustrujące przekrojowo etapy życia artysty. Regał ekspozycyjny zapełniły książki autorstwa Tadeusza Gierymskiego, jak i te mówiące o jego pisarstwie. Są także zaprezentowane, w przykładowym wyborze, numery archiwalnego już pisma: Aleje 3 z tekstami samego pisarza lub recenzującymi osiągnięcia literackie Gierymskiego. Cały ów zestaw pamiątek zamykają trzy portrety malarskie, przedstawiające Tadeusza Gierymskiego. Należy także podkreślić, iż bohater wystawy wywodził się ze słynnej rodziny dwóch braci malarzy Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, a fakt ten został w scenariuszu ekspozycji skrzętnie odnotowany. Zaprezentowanie wszystkich eksponatów stało się możliwe dzięki życzliwości żony poety, pani Marii Gierymskiej, za co najserdeczniejsze podziękowania kierują do niej pomysłodawcy i organizatorzy wystawy.

Marek Czarnołęski
Zdjęcia: Izabela Bajor