Wideokonferencja „Rola biblioterapii w profilaktyce zagrożeń internetowych i w wychowaniu do wartości”

25 maja 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie online, trwające 2 godziny dydaktyczne, na platformie ClickMeeting pt. Rola biblioterapii w profilaktyce zagrożeń internetowych i w wychowaniu do wartości”.  Szkolenie przeprowadziły Katarzyna Kucharzewska i Marta Małek – nauczyciele bibliotekarze Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. W wideokonferencji wzięło udział 47 osób z Częstochowy, powiatu częstochowskiego oraz innych miast Polski.

W pierwszej części szkolenia Marta Małek omówiła rolę i znaczenie internetu w życiu dzieci i młodzieży.  Dokonała charakterystyki postaw i zachowań użytkowników internetu oraz wartości i wzorców prezentowanych w sieci. Przedstawiła nowe zjawiska, trudne sytuacje  i zagrożenia w cyberprzestrzeni oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

W drugiej części szkolenia Katarzyna Kucharzewska omówiła biblioterapię jako metodę w profilaktyce dzieci i młodzieży. Wymieniła i scharakteryzowała  działania profilaktyczne, jakie mogą być przeprowadzone w bibliotekach.

Uczestnicy szkolenia poznali bogatą literaturę biblioterapeutyczną o wychowaniu do wartości i materiały edukacyjne o bezpieczeństwie cyfrowym do wykorzystania na zajęciach w szkole. Prowadzące zaprezentowały filmy edukacyjne oraz teksty terapeutyczne przydatne dla nauczycieli.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska