Wojewódzki Konkurs Recytatorski „To właśnie Polska” – etap regionalny

11 maja 2022 roku w Auli Forum Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „To właśnie Polska”. Organizatorami konkursu byli: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie.
Przedsięwzięcie odbyło się pod honorowym patronatem Pani Urszuli Bauer, Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach oraz Pana Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych powiatu kłobuckiego i częstochowskiego.

Koordynatorzy konkursu:

Pani Renata Lipniewska – wicedyrektor ds. bibliotek pedagogicznych Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie,
Pani Katarzyna Trelińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, nauczyciel-doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

Cele konkursu to:

• kształtowanie wśród uczniów postawy patriotycznej, uwrażliwienie na piękno naszego kraju, jego dorobek i dziedzictwo kulturowe,
  • popularyzacja poezji dziecięcej,
  • rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji,
  • rozbudzanie talentów i aktywności twórczej dzieci,

W przedsięwzięciu wzięło udział 16 uczniów.

Komisja konkursowa w składzie:

1. Beata Raczyńska – przewodnicząca komisji, nauczyciel języka polskiego, nauczyciel bibliotekarz PBP RODN „WOM” w Częstochowie,
  2. Justyna Milejska-Cień – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, nauczyciel-doradca metodyczny języka polskiego w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”,
  3. dr Agata Arkabus – nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie,

przyznała nagrody w dwóch kategoriach: powiat kłobucki i powiat częstochowski.

Kategoria: powiat kłobucki

I miejsce

Ewa Otwinowska, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku, wiersz „Moja piosnka II” Cyprian Kamil Norwid;

II miejsce

Natalia Majewska, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pankach, wiersz „Za co kocham mój kraj, Polskę?” Olivier Kurzacz;

III miejsce

Filip Głąb, Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Lgocie, wiersz „Polska” Elżbieta Krystek-Jones.

Kategoria: powiat częstochowski

I miejsce

Pola Tyrek, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie, wiersz „Portret Polski” Jan Wilkowski;

II miejsce

Lena Figler, Szkoła Podstawowa im. Grzegorza Piramowicza w Kłomnicach, wiersz „Polska” Elżbieta Krystek-Jones;

III miejsce

Bartosz Tasarz, Szkoła Podstawowa w Olbrachcicach, wiersz „Moja piosnka II” Cyprian Kamil Norwid.

Wyróżnienia

Oliwia Musiał, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Dąbrowie Zielonej, wiersz „Polska” Elżbieta Krystek-Jones;

Liliana Jabłońska, Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Lgoczance, wiersz „Modlitwa za Ojczyznę” Władysław Bełza.

Uczniowie, którzy zdobyli I i II miejsca zakwalifikowali się do wojewódzkiego etapu konkursu koordynowanego przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej w Rybniku.

Fot.: Izabela Bajor