XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W dniu 1 października 2021 r. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie (organizator lokalny) wraz z Jasnogórską Publiczną Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I-go Stopnia w Częstochowie zorganizowały XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Inicjatorami i prowadzącymi byli nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie: Aneta Przybyłowicz i Ernest Pidzik.

W zabawie brali udział uczniowie klasy III-a z Panią Katarzyną Pawłowską oraz III-b z Panią Tamarą Mosakowską (łącznie 26 osób, w tym 4 nauczycieli).

Na początku dwugodzinnego spotkania Pani Aneta Przybyłowicz przybliżyła uczniom ideę Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Przedstawiła organizatora głównego, stronę internetową oraz liczbę szkół i placówek, które w obecnej edycji przystąpiły do akcji. Następnie uczniowie zapoznali się z zasadami postępowania i wskazówkami dotyczącymi realizacji trzech stacji zadaniowych:

– tabliczki z gumką (uczniowie mieli za zadanie połączyć gumkami działania na mnożenie z prawidłową odpowiedzią),

– żaby i bociany (zadaniem uczniów było złapać żabę, która miała odpowiedni wynik do ich działania),

– plansza z kubkami (uczniowie mieli za zadanie postawić kubek z właściwym wynikiem na odpowiednim działaniu).

Następnym ćwiczeniem było wykorzystanie fiszek z działaniami na mnożenie przez 1, 2, 5 i 10 oraz zabawa bajkowych postaci, które szukały odpowiednich przedmiotów, zwierząt lub/i kwiatków. Uczniowie zakładali kolejno maski, wczuwając się w postać (kot, miś, Czerwony Kapturek, Smok Wawelski) i szukali danych atrybutów w podanej liczbie.

Kolejnym etapem lekcji było omówienie trików na cyfrę 9, a także sposobów zapamiętywania działań z wynikami na podstawie rymowanek dla cyfry 8.

Organizatorzy poświęcili również czas na przeprowadzenie Egzaminu na Eksperta Tabliczki Mnożenia w dwóch kategoriach:

– uczniowie pytali dorosłych,

– dorośli pytali uczniów.

Przedostatnim elementem zajęć było przeprowadzenie dla wszystkich uczestników Egzaminu na Eksperta Tabliczki Mnożenia w oparciu o stronę internetową wmtday.org (online). Egzamin zakończył się pełnym sukcesem w 48 sekund.

Wykorzystując ostatnie minuty lekcji, uczniowie rywalizowali w parach na tabletach – tabliczka mnożenia w aplikacji. Zarówno organizatorzy, jak i uczniowie nie kryli zadowolenia ze wspólnych zajęć zorganizowanych w ramach  XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Fot. Aneta Przybyłowicz i Ernest Pidzik