XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! to hasło obchodów XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia zorganizowanego przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie.

7 października 2022 r. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie włączyła się w obchody XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczestnikami zabawy byli uczniowie klasy 4a wraz z nauczycielem – panią Eweliną Hofman – Juszkiewicz oraz uczniowie klasy 4b z nauczycielem – panem Marcinem Ziółkowskim z Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Wydarzenie zostało zorganizowane w formie grywalizacji. Każdy z uczestników otrzymał bilet upoważniający do wzięcia udziału w zmaganiach finałowych. Uczniowie zostali podzieleni na sześć drużyn. Na dziesięciu stacjach zadaniowych czekały na uczestników różnorakie zadania z tabliczką mnożenia. Ich zadaniem było poprawne rozwiązanie zadań i uzyskanie słów tworzących cytat: Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli – słowa Alberta Schweitzera, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Każdy członek drużyny wpisywał słowa indywidualnie na bilet otrzymany na początku spotkania. Najszybsi uczniowie mogli skorzystać z gier i zabaw dodatkowych, a wątpiący w swoje siły mogli skorzystać z tablicy podpowiedzi.

Z wpisanym poprawnie hasłem uczniowie udawali się do biletera i odczytywali za pomocą magicznego długopisu miejsce finału zabawy z tabliczką mnożenia. Finał odbył się w Auli FORUM. Zgromadzonych powitała pani Elżbieta Doroszuk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie oraz pani Renata Lipniewska, wicedyrektor RODN „WOM” ds. bibliotek pedagogicznych. Następnie prowadzenie finału przejęła pomysłodawczyni literacko-matematycznych zmagań – pani Aneta Przybyłowicz, nauczyciel bibliotekarz PBP RODN „WOM” wspierana przez pana Ernesta Pidzika i panie Annę Dąbrowską i Annę Hiller, nauczycieli bibliotekarzy.  Podczas uroczystego finału obecna była pani Jolanta Sosińska, dyrektor Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie, która mocno kibicowała swoim wychowankom i wspólnie z innymi zmagała się z kolejnymi pytaniami z tabliczki mnożenia. W zmaganiach finałowych, oprócz uczniów, udział wzięli pracownicy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie i Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Podczas finałowego spotkania w auli Forum uczniowie sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia dorosłych, a następnie wszyscy zgromadzeni wspólnie przystąpili do egzaminu online, odpowiadając na 5 pytań i zdobywając tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe Certyfikaty.

Serdecznie dziękujemy pani Elżbiecie Klińskiej – nauczycielowi Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie za współpracę w organizacji XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom bibliotekarzom PBP RODN „WOM” w Częstochowie oraz zaproszonym gościom za wsparcie podczas matematycznych zmagań.

Tekst: Anna Dąbrowska, Anna Hiller; fot.: Izabela Bajor