XIV Bajkowe Spotkania w ramach akcji społecznej Cała Polska

28 kwietnia 2022 roku, po raz czternasty, odbyły się Bajkowe Spotkania w ramach akcji społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Bajkowe Spotkania to cykliczne wydarzenie czytelnicze mające na celu promowanie głośnego czytania dzieciom, popularyzowanie czytelnictwa, zaszczepianie miłości do literatury i oswajanie z nią najmłodszych. Do 2019 roku spotkania te odbywały się stacjonarnie, w Auli RODN „WOM”, gdzie zapraszani goście czytali dzieciom starannie dobrane teksty literackie oraz opowiadali o swoich pasjach, profesjach, zajęciach. Tegoroczne Bajkowe Spotkania odbyły się w formie online przy wykorzystaniu platformy ClickMeeting.

„Literackie spotkanie z Jasiem i Małgosią” przygotowane przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie zgromadziło w wirtualnej przestrzeni 460 dzieci oraz 27 nauczycieli ze szkół i placówek województwa śląskiego. Spotkanie online rozpoczęła Pani Renata Lipniewska, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie ds. bibliotek pedagogicznych, która powitała uczestników spotkania i przybliżyła ideę Bajkowych Spotkań. Następnie uczestnicy mogli wysłuchać i obejrzeć inscenizowane odczytanie tekstu „Jaś i Małgosia” w opracowaniu Jana Brzechwy na podstawie książki „Bajki Samograjki”. Spotkanie czytelnicze wzbogacone było o oprawę muzyczną, czyli piosenki ze słuchowiska „Jaś i Małgosia”, w reżyserii Wiesława Opałka, wydanego przez Polskie Nagrania Muza.

W bajkowe role wcielili się nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie:
Anna Dąbrowska- Jaś,
Aneta Przybyłowicz- Małgosia,
Anna Hiller- Czarownica, Mama,
Ernest Pidzik- wilk, Drwal, Narrator.

Spotkaniu towarzyszyły zagadki i zadania interaktywne przygotowane w aplikacji genial.ly.

Tekst: Anna Dąbrowska, Aneta Przybyłowicz
Fot.: Izabela Bajor