„XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom” 2016

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom już za nami. W tym czasie w Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie zorganizowano 7 imprez czytelniczych. 30 maja odbyły się warsztaty literacko-plastyczne Sny psa Burka, których gościem była Pani Małgorzata Wójcik, autorka wierszy dla dzieci. Podczas zajęć zaprezentowała napisane przez siebie utwory. W oparciu o tekst uczniowie tworzyli plakaty metodą kolażu. Prace wykonywane przez uczniów tak zainspirowały poetkę, że dopisała dalszy ciąg do wiersza Burek u fryzjera. W zajęciach uczestniczyło 18 uczniów i 2 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Częstochowie. 31 maja na warsztaty literacko-komputerowe przybyli uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. Uczniowie nie tylko poznawali teksty kultury ale również rozwiązywali zagadki i ćwiczenia na komputerach i tabletach. Ten sposób łączenia literatury i mediów przypadł im do gustu. W zajęciach wzięło udział14 uczniów i 1 nauczyciel. Kolejną imprezą czytelniczą zorganizowaną przez bibliotekę były Zabawy czytelnicze z Jackiem i Mikołajkiem. 31 maja 42 uczniów oraz 2 nauczycieli z klasy IV i V Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie czytało fragmenty książki Hanny Ożogowskiej Chłopak na opak oraz Nowe Przygody Mikołajka Rene Gościnnego i  Jean-Jacques’a Sempe. Podczas spotkania uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy i quizy.

W ramach Tygodnia Czytania Dzieciom zostały również zorganizowane dwie imprezy czytelnicze Czytamy razem. Wzięli w nich udział uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie oraz dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 42 w Częstochowie. Podczas spotkania uczestnicy poznali Legendę o toruńskich piernikach oraz książeczkę Dzień Puchatka. Czytaniu towarzyszyły gry i zabawy literackie. Spotkania odbyły się 31 maja i 3 czerwca, w sumie wzięło w nich udział 116 dzieci oraz 7 opiekunów.

2 czerwca 2016 r. dzięki uprzejmości Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie  biblioteka zorganizowała nietypową imprezę czytelniczą. Dzieci miały okazję podróżować po Częstochowie zabytkowym tramwajem. Niecodziennej podróży  towarzyszyło czytanie tekstów literackich oraz liczne zagadki i quizy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajek, opowiastek i wierszy czytanych przez nauczycieli bibliotekarzy oraz Panią Małgorzatę Wójcik, która czytała własne utwory literackie. Zaczytany tramwaj był dla mieszkańców miasta nie lada atrakcją, wzbudzał duże zainteresowanie wśród podróżujących, jechało nim 198 dzieci oraz 32 opiekunów. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe zakładki do książek.

Dzień później, tj. 3 czerwca, zostały przeprowadzone warsztaty literacko-komputerowe pt. Legendy jurajskie w wersji komiksowej. Uczniowie kl. III Zespołu Szkół nr 2 w Częstochowie wysłuchali dwóch legend: Legenda o Mirze i Bobolu oraz Zgubna ucieczka przed zakonnym habitem. Następnie na podstawie wybranej legendy tworzyli komiks w aplikacji ToonDoo. Uczniowie stworzyli bardzo ciekawe historyjki, używając wszelkich dostępnych na platformie www.toondoo.com narzędzi. W warsztatach wzięło udział 12 uczniów i 1 nauczyciel.

II Ogólnopolska Noc Bibliotek, zorganizowana 4 czerwca, zakończyła obchody XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. Wszystkim uczestnikom i zaproszonym gościom dziękujemy za udział i pomoc w realizacji naszych przedsięwzięć. Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Wójcik, za okazaną życzliwość i zaprezentowanie młodym czytelnikom swojej twórczości.  Dziękujemy dyrekcji Prywatnej Lingwistycznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Częstochowie za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego wykorzystanego podczas podróżyZaczytanym tramwajem. Szczególne podziękowania składamy Zarządowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie za nieodpłatne zorganizowanie przejazdów zabytkowym tramwajem. Cieszy nas życzliwe podejście do nietypowych pomysłów promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Tekst:  Jolanta Janicka, Anna Dąbrowska