XVI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego „Biblioteka partnerem użytkownika”

Bibliotekarze bibliotek szkolnych, pedagogicznych, publicznych, naukowych, dyrektorzy bibliotek, przedstawiciele organów prowadzących szkoły i biblioteki, związków zawodowych, i ośrodków doskonalenia nauczycieli województwa śląskiego mieli okazję spotkać się podczas  XVI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane online 20 października 2020 roku. Tematem przewodnim forum było hasło „Biblioteka partnerem użytkownika”.

Podczas spotkania blisko 200 uczestników wysłuchało wystąpień:

• „Jak czytał Blaise Pascal” – prof. dr hab. Zbigniew Kadłubek (Biblioteka Śląska),
  • „Specjalne działania w Karwinie dla publiczności” – Markéta Kukrechtotová (Biblioteka Regionalna w Karwinie),
  • „Wzrost znaczenia  Open Access dla artykułów w czasopismach na przykładzie publikacji pracowników i doktorantów Politechniki Częstochowskiej” – Marlena Badora, Michał Jakubowski (Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej),
  • „Z książką na walizkach“ – Marcela Wierzgoń (Biblioteka Regionalna w Karwinie),
  • „Kulturowe uwarunkowania pragmatyki bibliotecznej” – dr Małgorzata Gwadera (Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach),
  • „Oferta rozwoju zawodowego programu eTwinning” – Monika Regulska (Krajowe Biuro eTwinning, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie),
  • „Biblioterapia formą promocji czytelnictwa w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie” – Katarzyna Kucharzewska, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie,
  • „Częstochowa i okolice. Literatura regionu na przełomie XX i XXI w.” – prof. dr hab. Elżbieta Hurnik (Instytut Lieraturoznawstwa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie),
  • „E-learning w bibliotece. Z doświadczeń Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  im. Józefa Lompy w Katowicach” –  dr Anna Marcol, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach,
  • „Biblioteki szkolne w dobie pandemii” – dr Renaty Sowady, Aliny Grabnej (Sekcja Bibliotekarska ZNP i Oddział TNBSP w Częstochowie).

W czasie konferencji pani Katarzyna Kucharzewska, nauczyciel bibliotekarz naszej placówki wygłosiła referat na temat: Biblioterapia formą promocji czytelnictwa w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. Prowadząca omówiła biblioterapię jako metodę pracy z uczniem w bibliotece szkolnej i pedagogicznej oraz jako formę promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Przedstawiła różne obszary działalności biblioterapeutycznej prowadzoną w bibliotece pedagogicznej oraz zaprezentowała warsztat biblioterapeuty dostępny w zbiorach Biblioteki oraz w internecie.

Organizatorami Forum były: Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie. XVI Forum powstało również dzięki współpracy z: Biblioteką Śląską w Katowicach, Biblioteką Regionalną w Karwinie (Republika Czeska), Instytutem Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Okręgową Sekcją Bibliotekarską ZNP w Katowicach, Instytutem Literaturoznawstwa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Biblioteką Publiczną im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, Publiczną Biblioteką Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie oraz Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie.

Podczas forum zostały ogłoszone wyniki trzech konkursów:

• XIV Konkurs powiatowy na prezentację multimedialną Wszystko o bibliotece – wyniki
  • Wojewódzki konkurs na plakat promujący działania biblioteki (Nie)zwykła bibliotekaWyniki
  • VII Wojewódzki konkurs fotograficzny „BIBLIOTEKA W OCZACH CZYTELNIKA”- Wyniki

Informacje i materiały dostępne na stronie Forum: http://vforumbibliotekarzy.blogspot.com/

Relacje z wydarzenia dostępne również na stronach:

Tekst: Anna Dąbrowska, Katarzyna Kucharzewska
Fot.: Izabela Bajor, Anna Dąbrowska, Katarzyna Kucharzewska, Renata Sowada