XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2017

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczął się 3 czerwca III Nocą Bibliotek pod hasłem Czytanie porusza. Wśród wielu atrakcji czekających na uczestników znalazły się: film pt. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra, rodzinne warsztaty czytelniczo-plastyczne Rodzina i dom, rodzinny kącik gier i zabaw – Gry łączą pokolenia, nie zabrakło również zabaw ruchowych, np. Wygibajtus, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Najmłodsi uczestnicy tegorocznej Nocy wzięli udział w zajęciach czytelniczo-multimedialnych Bajkowy tablet z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, tabletów i urządzeń mobilnych, zajęcia czytelnicze z elementami treningu mózgu pn. Czytanie porusza mózg. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia pod nazwą Kraina kwitnącej wiśni. W pomieszczeniu udekorowanym w stylu japońskim, można było poznać kulturę i tradycje Japonii oraz obejrzeć i wysłuchać opowieści z wykorzystaniem teatrzyku ilustracji Kamishibai. W dziale udostępniania zbiorów, podobnie jak rok temu, można było wypożyczyć większą niż zwykle ilość książek. Dla młodzieży i dorosłych zorganizowany został Minifestiwal filmów o Częstochowie, których autorami są osoby związane z naszym miastem. Uczestnicy Nocy Bibliotek mogli również wziąć udział w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonym przez ratownika medycznego. Podobnie jak w zeszłym roku przedstawiciele firmy Bard – centrum gier zaprezentowali niezwykle ciekawe i zajmujące gry planszowe, które również w tym roku cieszyły się ogromnym powodzeniem. Na zakończenie tegorocznej Nocy Bibliotek odbył się wzbudzający wiele emocji Bajkowy quiz interaktywny przygotowany w aplikacji Kahoot! Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, a zwycięzca quizu nagrodę książkową.

W Tygodniu Czytania Dzieciom odwiedziliśmy dzieci w Miejskim Przedszkolu nr 41 w Częstochowie w którym przeprowadzone zostały 3 zajęcia z teatrzykiem Kamishibai połączone z pokazem multimedialnym, zabawami ruchowymi i warsztatami plastycznymi. Odbyły się również zajęcia z realizowanych przez nas cykli: Od źródeł Wisły do Bałtyku z baśnią i legendą w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym  nr 5 w Częstochowie oraz Z baśnią i legendą od morza do Tatr w Szkole Podstawowej nr 38 w Częstochowie.

Kolejnym wydarzeniem była gra miejska Śladami doktora Biegańskiego. Udział w niej wzięło siedem drużyn liczących od 3 do 5 uczestników, każda z drużyn miała swojego nauczyciela-opiekuna. Celem gry było przybliżenie młodzieży życia, twórczości i pracy dr. Władysława Biegańskiego – znanego i cenionego mieszkańca Częstochowy, kształtowanie aktywnej postawy wobec dziedzictwa kulturowego miasta oraz zachęcenie uczniów do aktywnego poszukiwania wiedzy i wyciągania własnych wniosków. Zadaniem uczestników gry było pokonanie całej wyznaczonej trasy, wykonanie punktowanych zadań, zdobycie niezbędnego rekwizytu w jak najkrótszym czasie, oraz oznaczenie się w każdym punkcie gry za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji mobilnej.

Wszystkie zaproponowane atrakcje spotkały się z zainteresowaniem młodszych i starszych użytkowników biblioteki jak również  współpracujących z nami placówek. Każdy znalazł coś dla siebie.

Tekst: Anna Hiller
Anna Dąbrowska