XVII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego „Biblioteka – zdalnie i realne”

Biblioteka i książka w dobie pandemii to temat przewodni XVII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego pt. „Biblioteka – zdalnie i realne”, które odbyło się 23 marca 2022 w formie zdalnej wideokonferencji na platformie MS TEAMS ZNP.  Uczestniczyło w nim ponad 200 osób: bibliotekarze bibliotek szkolnych, pedagogicznych, publicznych, naukowych, dyrektorzy bibliotek, przedstawiciele organów prowadzących szkoły i biblioteki oraz związków zawodowych, pracownicy ośrodków doskonalenia nauczycieli, przedstawiciele mediów i zaproszeni goście. Patronat honorowy nad Forum sprawowali: Prezydent Miasta Częstochowy, JM Rektor Politechniki Częstochowskiej oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Patronat medialny objęli: „Głos Nauczycielski”, „Poradnik Bibliotekarza”, „Ogniskowiec. Pismo Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP” oraz „Gazeta Częstochowska”. Forum było wydarzeniem programu eTwinning.

Zgromadzonych powitali: w imieniu Prezydenta Miasta Częstochowy Aleksander Wierny – Naczelnik  Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy; prof. dr inż. Jerzy Wysłocki – prorektor ds. nauki Politechniki Częstochowskiej; Krzysztof Baszczyński – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Jadwiga Aleksandra Rezler – prezes Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.

Zgromadzeni wysłuchali następujących wystąpień:

„Dlaczego warto czytać Paula Celana?” – prof. dr hab. Zbigniewa Kadłubka, Biblioteka Śląska;

„Karvinská knihovna v období pandemie (2020-2021) aneb co jsme všechno stihli udělat / Biblioteka w Karwinie  podczas pandemii (2020-2021), czyli wszystko co udało się (z)robić” – mgr. Markéty Kukrechtovej, Marceli Wierzgoń, Biblioteka Regionalna w Karwinie;

„Biblioteka w edukacji międzykulturowej” – dr Małgorzaty Gwadery, Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;

„Prezentacja programu eTwinning i oferty rozwoju zawodowego” – Moniki Regulskiej, Krajowe Biuro eTwinning, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+;

„ProMOCja czytelnictwa – działania edukacyjne Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie” – Anny Dąbrowskiej, Anny Hiller, Anety Przybyłowicz, Ernesta Pidzika, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie;

„Webinaria z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Nowa forma doskonalenia zawodowego Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach” – dr Anny Marcol, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach;

„Wpływ pandemii COVID-19 na działalność Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej” – Małgorzaty Wrześniewskiej, Alicji Paruzel, Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej;

„Biblioteka w działaniu” – Aliny Grabnej, Zespół Szkół Samochodowych, dr Renaty Sowady, Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.

W trakcie Konferencji omawiano także formy pomocy dla mieszkańców Ukrainy zmagających się z wojną, a szczególnie dla tych, którzy przybyli do Polski.

Podczas konferencji przypomniano również o jubileuszach 20-leciu istnienia Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach, 15-leciu Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie oraz 25-leciu Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie, przedstawiając krótko najważniejsze działania podmiotów.

W związku z konferencją przygotowano „Biuletyn Informacyjny Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach” 1/2022 oraz „Biuletyn Informacyjny Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie” 1/2022, promujące działania obu Sekcji.

XVII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego przygotowali: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie.

XVII Forum powstało również dzięki współpracy z: Biblioteką Śląską w Katowicach, Biblioteką Regionalną w Karwinie (Republika Czeska), Instytutem Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Okręgową Sekcją Bibliotekarską ZNP w Katowicach, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach, Biblioteką Publiczną im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, Biblioteką Główną Politechniki Częstochowskiej, Publiczną Biblioteką Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

Konferencja umożliwiła prezentację zmian w działalności bibliotek spowodowanych ich funkcjonowaniem w pandemii. Przedstawiono interesujące rozwiązania związane z udostępnianiem zbiorów użytkownikom, ale również istotne działania bibliotekarzy skierowane do ludności wspierające ich życie w trudnym momencie izolacji. Podkreślano poszerzenie form działalności bibliotek, szczególnie dzięki technologiom informacyjno-telekomunikacyjnym. Wiele nowych form promowania czytelnictwa na stałe wpisane zostało do oferty bibliotecznej.

Informacje i materiały z konferencji dostępne są na stronie Forum: http://vforumbibliotekarzy.blogspot.com/.

Informacja na temat Forum ukazała się również na stronie internetowej Urzędu Miasta Częstochowy: https://www.czestochowa.pl/biblioteka-zdalnie-i-realnie

Tekst:
Anna Dąbrowska, Anna Hiller, Alina Grabna, dr Renata Sowada