XVIII Częstochowski Przegląd Gazet Szkolnych

„Pamięć to skład, w którym leży przeszłość, a wspomnienie ma miejsce wówczas, gdy się do tego składu wchodzi, żeby coś wydobyć.”

Henryk Sienkiewicz, Rodzina Połanieckich

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie od czterech lat współpracuje z  Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Częstochowie przy organizacji wystawy gazet szkolnych. Do współpracy włączyli się nauczyciele bibliotekarze: Katarzyna Kucharzewska oraz Marek Czarnołęski.

W roku szkolnym 2015/2016 odbyła się osiemnasta edycja Częstochowskiego Przeglądu Gazet Szkolnych – konkursu gazet szkolnych i wybranych materiałów prasowych.

Do konkursu na najlepszą gazetkę szkolną zgłoszono 25 tytułów czasopism redagowanych przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli z przedszkoli i szkół Częstochowy i regionu.
Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie do twórczej aktywności i pobudzenie szkolnych działań wydawniczych, prezentacja prasy szkolnej powstającej w szkole i tworzonej dzięki współpracy młodzieży i nauczycieli, wymiana doświadczeń dziennikarskich – popularyzowanie pozytywnych postaw społecznych, problematyki szkolnej i regionalnej widzianej oczyma młodych twórców oraz rozwijanie zainteresowań uczniów mediami.

Nadesłane wcześniej prace oceniane były w  4 kategoriach: gazetki z przedszkoli, gazetki ze szkół podstawowych, gazetki z gimnazjów, gazetki ze szkół ponadgimnazjalnych.

Jury oceniało gazety według następujących kryteriów: kultura języka, szata graficzna i ogólny wizerunek, tematyka – łączenie problematyki szkolnej, regionalnej oraz zainteresowań uczniów, oryginalność materiałów (tekstów, fotografii, prac plastycznych).
28 kwietnia 2016 roku w Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Częstochowie miało miejsce podsumowanie  XVIII Częstochowskiego Przeglądu Gazet Szkolnych. Wręczono upominki i dyplomy dla młodych twórców i ich opiekunów. Towarzysząca uroczystości wystawa prac prezentowana była również na  Zamku Królewskim w Warszawie podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Programów Młodzieżowych 14 czerwca 2016 r.

Wyniki XVIII Częstochowskiego Przeglądu Gazet Szkolnych

Gazety przedszkoli

• I miejsce:  Przedszkolne Wieści – Miejskie Przedszkole nr 6 w Częstochowie
  • I miejsce:  Przedszkolaczek – Miejskie Przedszkole nr 8 im. Małego Księcia w Częstochowie