Zajęcia edukacyjno-integracyjne dla uczniów z Ukrainy – podsumowanie cyklu zajęć

Od marca 2022 roku w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie prowadzone są zajęcia edukacyjno-integracyjne dla uczniów z Ukrainy uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie. Spotkania dla uczniów z klas IV-VI przygotowały i prowadziły: Katarzyna Kucharzewska i Marta Małek – nauczyciele bibliotekarze.

Pierwsze spotkanie dla grupy uczniów odbyło się 25 marca 2022 r.  W zajęciach pt. „Nasze emocje” uczestniczyło 21 osób. Grupa poznała się dzięki zabawom integracyjnym, uczniowie przedstawiali się, a następnie przeprowadzona została rozmowa o uczuciach i emocjach w naszym życiu. Uczniowie prezentowali podstawowe emocje w postaci kalamburów. Następnie rysowali siebie, opowiadali o swoich zainteresowaniach. W czasie spotkania poznawali podstawowe słowa w języku polskim związane z emocjami, wykonywali różne zadania, m.in. z elementami kodowania oraz indywidualne karty pracy.

8 kwietnia 2022 r. odbyły się kolejne zajęcia dla tej samej klasy pt. „Książka  – mój przyjaciel”. Uczniowie poznali kolejne etapy powstawania książki. Rozmawialiśmy o ulubionych książkach i bohaterach literackich. Ponadto zapamiętywali podstawowe słowa w języku polskim: biblioteka, książka, księgarnia, regał na książki, ilustracje, czytelnik. Następnie wykonali pracę plastyczną – zakładki do książki. Pierwsza zakładka została przygotowana za pomocą techniki origami,  natomiast druga wykonana w formie plastycznej z różnych materiałów dekoracyjnych.

Na kolejnych zajęciach realizowane były następujące tematy:

• Jak radzić sobie ze złością? (13.05.2022 r.)

Uczniowie wypełniali karty pracy, na których zaznaczali, co ich złości w szkole. Poznali sposoby na opanowanie złości, mieli okazje doświadczyć jak działają różne zabawki antystresowe. Następnie w grupach rysowali postać potwora – złośnika. Po zakończonej pracy grupy prezentowali swoje plakaty.

• Relaksacja w bibliotece (22.04.2022 r.)

Uczniowie brali udział w licznych ćwiczeniach związanych z relaksacją i wyciszeniem typu: odgadywanie odgłosów przyrody, tworzenie rysunku do muzyki relaksacyjnej oraz uczestniczyli w zabawie integracyjnej pt. „Słoń”.

• W świecie mandali (20.05.2022 r.)

Kolejne zajęcia opierały się na wykorzystaniu mandali. Uczniowie dowiedzieli się czym jest mandala. Informacje uzyskali z filmiku edukacyjnego. Uczniowie kolorowali przygotowane wcześniej mandale oraz na bazie koła sporządzili swoje mandale. Następnie powstała wystawa prac. Podzielono się wrażeniami i spostrzeżeniami.

• Biblioteka to nie tylko książki (27.05.2022 r. )

Na ostatnich zajęciach przed wakacjami rozmawialiśmy o bibliotece i jej różnorodnych funkcjach. Tu nie tylko można wypożyczyć książki, ale również uczestniczyć w ciekawych zajęciach. Na spotkaniu uczniowie wykonywali wydzieranki z papieru oraz z gazet. Tworzone były mandale oraz rzeczy w technice origami. Następnie uczniowie wyciszyli się zadaniami relaksacyjnymi i oddechowymi typu balon odpuszczenia czy gwiazda oddechowa.

Uczniowie na każdych spotkaniach określali swój nastrój za pomocą narzędzi biblioterapeutycznych na początku i na zakończenie zajęć.

Zajęcia dla uczniów z Ukrainy przyniosły wiele wymiernych korzyści: uczniowie mogli uczyć się codziennej komunikacji, mieli szansę poznawać polską kulturę i literaturę. Mieli okazję zintegrować się w grupie oraz zapomnieć, chociaż przez chwilę, o doświadczeniu wojny.

Tekst: Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska, Marta Małek