ZAJĘCIA EDUKACYJNO-INTEGRACYJNE DLA UCZNIÓW Z UKRAINY

Od marca do kwietnia 2022 roku prowadzone były zajęcia edukacyjno-integracyjne dla uczniów z Ukrainy uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie.

Pierwsze spotkanie dla grupy uczniów z klas 4-6 odbyło się 25 marca 2022 roku  i przeprowadzone zostało przez nauczycieli bibliotekarzy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” –  Katarzynę Kucharzewską i Martę Małek. W zajęciach pt. „Nasze emocje” uczestniczyło 21 osób. Grupa poznała się dzięki zabawom integracyjnym, uczniowie przedstawiali się, a następnie przeprowadzona została rozmowa o uczuciach i emocjach w naszym życiu. Uczniowie prezentowali podstawowe emocje w postaci kalamburów. Następnie rysowali siebie, opowiadali o swoich zainteresowaniach. W czasie spotkania poznawali podstawowe słowa w języku polskim związane z emocjami, wykonywali różne zadania, m.in. z elementami kodowania oraz indywidualne karty pracy.

8 kwietnia 2022 roku odbyły się kolejne zajęcia dla tej samej klasy pt. „Książka  – mój przyjaciel” przygotowane przez Katarzynę Kucharzewską. Uczniowie poznali kolejne etapy powstawania książki. Rozmawialiśmy o ulubionych książkach i bohaterach literackich. Ponadto zapamiętywali podstawowe słowa w języku polskim: biblioteka, książka, księgarnia, regał na książki, ilustracje, czytelnik. Następnie wykonali pracę plastyczną – zakładki do książki. Pierwsza zakładka została wykonana za pomocą techniki origami,  natomiast druga wykonana w formie plastycznej z różnych materiałów dekoracyjnych.

Uczniowie na każdych spotkaniach określali swój nastrój za pomocą narzędzi biblioterapeutycznych na początku i na zakończenie zajęć.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska