"Mieszkam na Szlaku Orlich Gniazd" – projekt pełen przygód! – relacja
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klas IIa i IIb Szkoły Podstawowej nr 33 w Częstochowie, klasy III Szkoły Podstawowej nr 22 w Częstochowie oraz klasy III Szkoły Podstawowej nr 39 w Częstochowie wzięli udział w międzyszkolnym projekcie edukacyjnym promującym edukację czytelniczą i regionalną „Mieszkam na Szlaku Orlich Gniazd”, realizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii Cała Polska czyta dzieciom.

Pomysłodawczyniami i koordynatorkami merytorycznymi projektu "Mieszkam na Szlaku Orlich Gniazd" były: Anna Dąbrowska i Anna Hiller– nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie.
Projekt był okazją do odkrywania tajemnic Jury Krakowsko-Częstochowskiej i miał na celu wzmacnianie więzi emocjonalnej z regionem, poznawanie baśni i legend związanych Jurą Krakowsko-Częstochowską, budzenie wrażliwości na treści zawarte w legendach i baśniach, a także do rozwijania umiejętności czytelniczych i społecznych. Przez cały rok szkolny na uczestników czekały liczne spotkania, warsztaty i wspólne działania edukacyjne.
Szlakiem jurajskich warowni. Poznajmy się. Pierwsze, integracyjne spotkanie odbyło się w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie, gdzie uczniowie mieli okazję się poznać i dowiedzieć, na czym będzie polegała ich praca w projekcie.
Kolejne zajęcia, W poszukiwaniu śladów morza na Jurze, odbywały się już w szkołach uczestniczących w projekcie. Panie Anna Dąbrowska i Anna Hiller odwiedziły uczniów w ich salach lekcyjnych i poprowadziły warsztaty na temat prehistorycznego morza, podczas których dzieci tworzyły amonity z plasteliny.
Miasto Olsztyn - w grudniu uczestnicy wzięli udział w spotkaniu online, podczas którego poznali historię zamku w Olsztynie oraz atrakcje turystyczne tego malowniczego miejsca. I wtedy też otrzymały zadanie do wykonania- makietę zamku olsztyńskiego, którą mieli zaprezentować na ostatnim, podsumowującym projekt spotkaniu.
Następne zajęcia pt. Braterskie zamki Mirów i Bobolice – tym razem z wykorzystaniem maty do kodowania – odbywały się w szkołach. Uczniowie poznali „Legendę o braterskich zamkach w Mirowie i Bobolicach” oraz inne ciekawostki regionu.
W Szkole Podstawowej nr 39 odbył się Turniej Dam i Rycerzy, w ramach którego uczestnicy przenieśli się w średniowieczny klimat. Przebrani w historyczne stroje poznali dzieje zamku w Ogrodzieńcu oraz legendę o czarnym psie. Niespodzianką była wizyta przedstawicieli Drużyny Najemnej Miecza i Strzały Denemis Częstochowa. Pan Paweł Bokwa, herbu Czarny Pies, Pan Igor Małyska, herbu Locha oraz Pan Jakub Michoń, poczet herbowy Doliwa zaprezentowali broń i zbroje oraz stoczyli widowiskowy pojedynek pod czujnym okiem uczniów. Dzięki ich opowieściom dzieci mogły przenieść się w świat dawnych zwyczajów, poznać tajniki zbroi i zrozumieć, jak wyglądało życie rycerzy w minionych czasach. Nie zabrakło również turniejowych zmagań i dworskich zabaw.
W Szkole Podstawowej nr 33 natomiast zorganizowano prawdziwe Laboratorium Pana Twardowskiego – pełne eksperymentów i magii nauki. Uczniowie mogli wyczarować wijącego się węża, odkryć moc tajemniczych polimerów, pobawić się kolorową cieczą nienewtonowską i zrobić zaczarowane sztuczki z cynamonem i pieprzem. Była to też okazja do poznania malowniczego Złotego Potoku i historii zamku w Ostrężniku.
Częstochowskie zakamarki – kolejnym etapem projektu było zwiedzanie ważnych miejsc na mapie Częstochowy i odkrywanie jej zakamarków i poznawanie lokalnych historii. Podziwiając pomnik Częstocha dzieci zastanawiały się nad nazwą miasta: skąd się wzięła i jakie legendy narosły wokół jej powstania. Miały również okazję przyjrzeć się z bliska architekturze budynków sakralnych, w tym najstarszego kościoła w Częstochowie — Kościoła św. Zygmunta — a także zabytkowych kamienic i charakterystycznego układu Alei Najświętszej Maryi Panny.
Gry i zabawy z legendą w tle – działania projektowe zakończyły się grą terenową w parku przy Szkole Podstawowej nr 22. Uczniowie, podzieleni losowo na zespoły, rywalizowali w pokonywaniu 11 stacji zadaniowych. Wspólna zabawa sprzyjała integracji oraz doskonaleniu umiejętności współpracy – zespoły tworzyli uczniowie różnych szkół i klas, co wymagało szybkiego poznania się i znalezienia wspólnego języka. Uczniowie nie tylko wykorzystali wiedzę zdobytą podczas zajęć w ramach projektu ale mogli też wykazać się w zadaniach sprawnościowych. Zwycięska drużyna otrzymała pamiątkowe dyplomy i książkowe upominki.
Na koniec spotkania odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą i najbardziej wierną makietę przedstawiającą zamek w Olsztynie. Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali wyjątkowe makiety, dlatego każda szkoła została wyróżniona za kreatywność oraz zaangażowanie.
W projekcie wzięło udział 69 uczniów i 14 nauczycieli.
Serdecznie dziękujemy uczniom za ciekawość świata, aktywność i zaangażowanie, dyrekcjom szkól za otwartość i życzliwość, nauczycielom – za opiekę merytoryczną nad uczestnikami, a szkolnym koordynatorkom: Pani Wandzie Kolman (SP 39), Pani Małgorzacie Mazur (SP 33) oraz Pani Małgorzacie Grzybek (SP 22) – za współorganizację i koordynację działań projektowych.
Gratulujemy sukcesów i z radością informujemy, że ze względu na ogromne zainteresowanie, projekt będzie kontynuowany!
Już dziś zapraszamy uczniów klas III wraz z nauczycielami do udziału w kolejnej edycji w roku szkolnym 2025/2026!
Tekst i zdjęcia: Anna Dąbrowska, Anna Hiller