Baśniowy pociąg do Europy (2011/2012; 2012/2013)
Projekt edukacyjny Baśniowy pociąg do Europy skierowany był do nauczycieli i uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Odbyły się jego dwie edycje. Edukacja europejska jest inwestycją w wychowanie świadomych Europejczyków, wspomaga wszechstronny rozwój uczniów rozwijając ich zainteresowania otaczającym światem, uczy poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, miłości do Ojczyzny przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i różnorodność narodów, które ją tworzą.

Baśniowy pociąg do Europy 2011/2012
9 maja 2012 roku w Auli Forum Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie miało miejsce uroczyste zakończenie projektu edukacyjnego Baśniowy pociąg do Europy. Autorkami projektu były Anna Hiller, Anna Dąbrowska, Jolanta Janicka i Izabela Bajor z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.
Projekt skierowany był do uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Biblioteka zaprosiła do udziału w nim uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Częstochowie i Szkoły Podstawowej nr 49 w Częstochowie. Łącznie w projekcie brało udział 96 uczniów. W realizację projektu włączyli się wychowawcy poszczególnych klas – Renata Łapeta, Zdzisława Kamińska i Aneta Kluźniak-Buchaniec ze Szkoły Podstawowej nr 33 oraz Iwona Kasprzak i Renata Konodyba ze Szkoły Podstawowej nr 49.
Patronat nad projektem objęło Regionalne Centrum Informacji Europejskiej, opieką merytoryczną natomiast otoczył Instytut Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Celem projektu było zapoznanie uczniów z pojęciem Unii Europejskiej, przybliżenie symboli narodowych krajów członkowskich oraz ich kultury i tradycji poprzez bajki, legendy i baśnie. W wielomiesięcznej podróży po wszystkich krajach Unii Europejskiej, uczniowie poznali każde państwo, ale przede wszystkim poznali baśnie, legendy i bajki, których chętnie słuchają ich rówieśnicy w swoich ojczystych krajach.
Zajęcia z uczniami poprowadziły autorki projektu, wychowawcy klas oraz studentki III roku Instytutu Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod opieką dr Edyty Skoczylas-Krotli.
Na pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu uczestnikom projektu przekazano podstawowe informacje dotyczące zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, której symbolem w projekcie stała się lokomotywa. Do baśniowej lokomotywy dołączył pierwszy wagonik – Polska. Dzieci wykazały się znajomością ojczystego kraju i symboli narodowych.
Kolejne zajęcia odbywały się w szkołach, uczniowie do swoich szkolnych lokomotyw dołączali kolejne wagoniki wypełnione ciekawostkami i pięknymi baśniami z poszczególnych krajów. 19 kwietnia 2012 odbyło się również spotkanie w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej, podczas którego studentki przybliżyły uczestnikom ostatni kraj – Łotwę i zaprezentowały piękną, pouczającą baśń p.t. Jak gołąb wił sobie gniazdo. Pani Justyna Fortunka, pracownica Centrum, przedstawiła uczniom główne cele i założenia Unii Europejskiej co było podsumowaniem wszystkich dotychczasowych informacji dotyczących krajów członkowskich.
9 maja 2012 r. podczas uroczystego zakończenia każda z klas zaprezentowała kraj wylosowany na pierwszym spotkaniu. Były to bardzo ciekawe i pomysłowe prezentacje. Ze względu na to, że każda z nich była atrakcyjna uznano jednogłośnie, iż wszystkie klasy zajęły ex equo zaszczytne pierwsze miejsce w tym zmaganiu.
Klasa III a z SP 49 prezentowała Austrię i tanecznym krokiem wprowadziła nas w zaczarowany kraj wiedeńskiego walca, pysznej kawy i czekoladowego tortu Sachera. Natomiast klasa III b z SP 49 prezentowała Słowację – kraj dobrodusznego i szlachetnego rozbójnika Janosika, odśpiewała kilka piosenek w języku słowackim. Klasa III b z SP 33 w przebojowy i humorystyczny sposób zaprezentowała Włochy – stolicę mody, muzyki i sportu. Następnie klasa III c z SP 33 przeniosła nas w czasy starożytnej Grecji i przypomniała o tym, że to Grecy byli twórcami olimpiad sportowych. Ostatnią była klasa III a z SP 33, która przedstawiła galerię sławnych postaci pochodzących z Niemiec, mających wpływ na rozwój całej Europy a nawet świata.
Po prezentacjach odbył się turniej klas o Baśniowy Paszport Młodego Europejczyka przygotowany i przeprowadzony przez panią Martę Małek, pracownika Biblioteki Pedagogicznej. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 20 pytań o różnym stopniu trudności. Do konkursu z każdej klasy został oddelegowany trzyosobowy zespół. Każdy z nich wykazał się znakomitą wiedzą i refleksem. Komisja konkursowa, po podsumowaniu punktów wyłoniła zwycięską drużynę. Turniej wygrała klasa III b ze Szkoły Podstawowej nr 49 w Częstochowie.
Dziękujemy wszystkim uczniom za wytrwałość i zaangażowanie w całym projekcie. Z dumą i satysfakcją stwierdzamy, że cele projektu zostały zrealizowane, a turniej był tego potwierdzeniem, bowiem każda z klas niemal bezbłędnie odpowiedziała na większość pytań. Różnica punktowa między poszczególnymi drużynami była niewielka. Wszyscy uczniowie na pamiątkę spotkań otrzymali podręcznik o Unii Europejskiej z ciekawymi zagadkami i grami. Wychowawcy klas oprócz podziękowań otrzymali również pakiety edukacyjne, które z pewnością posłużą do tworzenia jeszcze ciekawszych zajęć dla uczniów. Upominki dla zwycięzców, książki i broszury dla wszystkich uczestników projektu oraz wszelkie materiały metodyczne ufundowało Regionalne Centrum Informacji Europejskiej, za co serdecznie dziękujemy.
Była to podróż długa i wyczerpująca, jednakże satysfakcjonująca i radosna. Interesujące zajęcia, aktywność uczniów i zaangażowanie prowadzących lekcje sprawiły, że praca nad projektem upływała w przyjaznej atmosferze.
"Baśniowy pociąg do Europy" 2012/2013
9 maja 2013 roku w Auli Forum Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyło się uroczyste zakończenie projektu edukacyjnego Baśniowy pociąg do Europy. Autorkami projektu były Anna Hiller, Anna Dąbrowska, Jolanta Janicka i Izabela Bajor – nauczyciele bibliotekarze Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. Patronat nad projektem objęło Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Częstochowie, natomiast opieką merytoryczną otoczył Instytut Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Projekt skierowany był do nauczycieli i uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Jego celem było zapoznanie uczniów z pojęciem Unii Europejskiej, przybliżenie symboli narodowych krajów członkowskich oraz ich kultury i tradycji poprzez bajki, legendy i baśnie. W wielomiesięcznej podróży po wszystkich krajach Unii Europejskiej, uczniowie poznali każde państwo, ale przede wszystkim poznali baśnie, legendy i bajki, których chętnie słuchają ich rówieśnicy w swoich ojczystych krajach.
Biblioteka zaprosiła do udziału w nim uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie i Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie. Łącznie w projekcie brało udział 116 uczniów. W realizację projektu włączyli się wychowawcy poszczególnych klas – ze Szkoły Podstawowej nr 38 – Anna Wójcik, Barbara Całus, Patrycja Rogalska-Dymek i ze Szkoły Podstawowej nr 53 – Anna Dziubczyk, Maryla Dutkiewicz-Vogel, Dorota Mela, Ewa Szklarek.
Zajęcia z uczniami poprowadziły autorki projektu, wychowawcy klas oraz studentki III roku Instytutu Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod opieką dr Edyty Skoczylas-Krotli. Podczas realizacji projektu znalazło się również miejsce na integracyjne spotkania uczestników. Uczniowie odwiedzali się nawzajem w swoich szkołach. Był czas na wzajemne poznanie, wspólną zabawę, zajęcia plastyczne, taneczne, językowe a nawet rozgrywki sportowe.
Projekt zakończył się turniejem klas o Baśniowy Paszport Młodego Europejczyka. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 15 pytań o różnym stopniu trudności. Z każdej klasy do konkursu został oddelegowany trzyosobowy zespół. Każdy z nich wykazał się znakomitą wiedzą i refleksem. Komisja konkursowa, po podsumowaniu punktów wyłoniła zwycięską drużynę. Turniej wygrała klasa III a ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie.
Prezentacje państw.
Po zmaganiach konkursowych przyszedł czas na cześć artystyczną. Każda z klas zaprezentowała kraj, który wylosowała na pierwszym spotkaniu.
Klasa III b z Szkoły Podstawowej nr 38 przygotowała humorystyczną inscenizację, przeniosła nas w czasy starożytnej Grecji, ponadto zaprezentowała taniec grecki- Zorbę.
Klasa III a z Szkoły Podstawowej nr 38 prezentowała Hiszpanię i tanecznym krokiem wprowadziła nas w zaczarowany świat korridy, flamenco i pysznego śródziemnomorskiego jedzenia.
Klasa III c z Szkoły Podstawowej nr 53 przybliżyła tradycje kulturowe Holandii, w obrazowy sposób przedstawiając kraj tulipanów, wiatraków, rowerów i najsłynniejszych w świecie serów. Degustacja serów odbyła się po prezentacji.
Klasa III a z Szkoły Podstawowej nr 53 w krótkiej prezentacji multimedialnej pokazała dorobek kulturowy naszych sąsiadów – Czechów. Były w niej ciekawe miejsca, zabytki kultury, charakterystyczne postaci jak dobry wojak Szwejk, Krecik czy dwaj przyjaciele z bajki Sąsiedzi.
Klasa III e z Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie przeniosła nas do Francji, wychwalając jej kulturę, sztukę oraz przypominając znane postaci z popularnych na całym świecie bajek. Opowiedziała również o kunszcie kulinarnym Francuzów, a rozbudzone apetyty zaspokojone zostały podczas degustacji różnorodnych ciastek francuskich, specjalnie upieczonych na tę okazję.
Z satysfakcją stwierdzamy, że cele projektu zostały zrealizowane, a turniej był tego potwierdzeniem, bowiem każda z klas poprawnie odpowiedziała na większość pytań.
Wszyscy uczniowie na pamiątkę spotkań otrzymali drobne upominki. Wychowawcy klas oprócz podziękowań otrzymali również pakiety edukacyjne, które z pewnością posłużą do tworzenia jeszcze ciekawszych zajęć dla uczniów. Upominki dla wszystkich uczestników projektu oraz wszelkie materiały metodyczne ufundowało Regionalne Centrum Informacji Europejskiej, za co serdecznie dziękujemy. Zwycięzcy turnieju otrzymali nagrody książkowe i pakiety edukacyjne dla ucznia.
Była to podróż długa i wyczerpująca, jednakże satysfakcjonująca i radosna. Interesujące zajęcia, aktywność uczniów i zaangażowanie prowadzących lekcje sprawiły, że praca nad projektem upływała w przyjaznej atmosferze.
Tekst: Anna Dąbrowska
Zdjęcia: Izabela Bajor