Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych
Jak zaciekawić cyfrowego tubylca? Sposoby na wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji zaprezentowano podczas konferencji z cyklu „Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa” zorganizowanej przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie w ramach Ogólnopolskiej kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
31 marca 2016 roku o godz. 1330 w Auli Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie zgromadzili się nauczyciele przedszkoli, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcy, nauczyciele bibliotekarze, studenci przygotowujący się do zawodu nauczyciela oraz rodzice. W konferencji wzięło udział 77 osób.
Przybyłych gości, prelegentów i uczestników konferencji powitała Pani Anna Hiller, nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej, lider Fundacji Cała Polska czyta dzieciom.
Jako pierwszy głos zabrał Pan Tomasz Walasek, pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej – przedstawił zagadnienia technologii i edukacji obecnie funkcjonujące w oświacie. Zgodnie z tytułem wystąpienia „Czas na zmianę – nowoczesne technologie w edukacji” zwrócił uwagę na nowości, które do edukacji dopiero muszą trafić. Podkreślił, że wychowujemy i kształcimy naszych uczniów do zawodów, które w tej chwili jeszcze nie istnieją. Kolejną prelegentką była Pani Beata Rabsztyn, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie. W wystąpieniu „TIK dla najmłodszych” podzieliła się swoimi doświadczeniami w wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy z najmłodszymi uczniami. Podczas zajęć nauczycielka stosuje głównie metodę problemową, opartą na działalności praktycznej z użyciem kart pracy, tabletów, tablicy interaktywnej i aplikacji mobilnych, z wykorzystaniem których sporządzono interaktywne gry oraz środki dydaktyczne (Learning Apps, Story Jumper). Pani Rabsztyn jest laureatką ogólnopolskiego konkursu „Szkoła na czasie e-podręczniki w klasie” zorganizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Panie Izabela Sitek i Renata Sowada ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie zaprezentowały projekty czytelnicze, które realizują w ramach programu eTwinning. Podczas wystąpienia „Rozwijanie kompetencji czytelniczych w programie eTwinning” dowiodły, że dzięki technologii informacyjno-komunikacyjnej dzieci poszerzają również swoje kompetencje kluczowe, tj. porozumiewanie się w języku ojczystym i obcym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się oraz kompetencje społeczne i obywatelskie.
Konferencję zakończyło wystąpienie Pani Anny Przybysz z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, która zaprezentowała nowe możliwości platformy e-podręczniki oraz sposoby ich wykorzystania podczas zajęć edukacyjnych. Zachęciła do korzystania z bogatych zasobów platformy jak również do uczestnictwa w kursie e-learningowym „Wykorzystanie e-podręczników i e-zasobów w nauczaniu i uczeniu się”.
Wszystkie wystąpienia były niezwykle ciekawe i inspirujące. Dziękujemy prelegentom za poświęcony czas i przekazaną wiedzę, uczestnikom za przybycie i aktywny udział.
Tekst: Anna Dąbrowska
Fot.: Mariusz Trenda
galeria
Tomasz Walasek, Czas na zmianę- nowoczesne technologie w edukacji https://prezi.com/qz3o9ne6fcvq/woko-e-nauczania-tomasz-walasek/
Beata Rabsztyn, TIK dla najmłodszych
Izabela Sitek i Renata Sowada, Rozwijanie kompetencji czytelniczych w programie eTwinning
Anna Przybysz, Wykorzystanie e-podręczników i e-zasobów w nauczaniu i uczeniu się